آخرین وضعیت برگزیت؛ اختلافات بین اسپانیا و انگلیس پابرجاست

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، تنها ۴ ماه دیگر تا زمان خروج انگلستان از اتحادیه اروپا باقی‌ست اما هنوز متن نهایی توافق برگزیت و همچنین بیانیه سیاسی در خصوص روابط آینده انگلستان و اتحادیه اروپا آماده نشده است.

روز جمعه مذاکره‌کنندگان باز به کارزار مذاکره خواهند رفت تا آخرین مانع را که مخالفت اسپانیا با متن پیش‌نویس است، از پیش رو بردارند. مخالفت اسپانیا به وضعیت منطقه «ژیبرالتار» برمی‌گردد که منطقه‌ای خودمختار اما تحت حاکمیت بریتانیاست. مادرید نسبت به این منطقه که در جنوب این کشور واقع شده ادعا دارد.

به نوشته رویترز، اسپانیا خواستار تغییر پیش‌نویس و بیانیه سیاسی برگزیت است تا مشخص شود که تصمیمات بر سر منطقه مزبور در گفت‌وگوهای مستقیم بین لندن و مادرید اتخاذ خواهد شد.

«پدرو سانچز»، نخست‌وزیر اسپانیا روز پنج‌شنبه پس از گفت‌وگو با ترزا می، نخست‌وزیر انگلستان گفت که اگر تغییرات مدنظر مادرید در متن رخ ندهند، اسپانیا آن را وتو خواهد کرد.

سانچز اظهار داشت: «پس از گفت‌وگویم با ترزا می، معلوم شد که مواضع ما همچنان از هم دور است. دولت من همواره از منافع اسپانیا دفاع خواهد کرد. اگر تغییری رخ ندهد ما برگزیت را وتو می‌کنیم.»

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا، توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با اکثریت و نه موافقت تمام اعضا پذیرفته خواهد شد بنابراین یک رای اسپانیا قادر نخواهد بود راه را بر این توافق مسدود سازد اما به هرحال رهبران اروپایی تمایل دارند که توافق برگزیت با اتحاد کامل اعضا حاصل شود.

توافق برگزیت همچنین با مخالفت‌های تندی در پارلمان انگلستان مواجه است که باید این توافق را تصویب کند. در غیر این‌صورت لندن با ریسک خروج از اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۹ مارس ۲۰۱۹، بدون یک توافق برای کاهش دادن اختلالات اقتصادی مواجه خواهد بود.

کشورهای اروپایی برای آن که مجبور به بازنویسی پیش‌نویس توافق و بیانیه سیاسی نشوند و فرآیند شکننده موجود را از دست‌رفته نبینند، پیشنهاد کرده‌اند که بیانیه‌ای جداگانه در خصوص خواسته‌های مادرید در روز یکشنبه صادر کنند که بخشی از مذاکرات با لندن نباشد. روز یکشنبه باید توافق برگزیت نهایی شود و ۲۷ کشور اروپایی و انگلستان آن را تائید کنند.

مذاکره‌کنندگان اروپایی، امروز ساعت ۹ به وقت گرینویچ در بروکسل گرد هم می‌آیند و ترزا می نیز شنبه عصر به بروکسل خواهد رفت تا با «ژان کلود یونکر»، رئیس کمیسیون اروپا دیدار کند.

دیپلمات‌های اروپایی امیدوارند که عصر جمعه به توافقی بر سر متن دست پیدا کنند اما نگران آن هستند که سانچز بخواهد بحث را به روز یکشنبه بکشاند، دست‌کم برای کسب رای در انتخابات منطقه‌ای اسپانیا.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *