آغاز طرح عملیات زمستانی فرودگاه امام(ره) با ۱۰۰ دستگاه ادوات و ۲ هلی‌کوپتر/ دیگر غافلگیر نمی‌شویم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طرح عملیات زمستانی (برف‌روبی) شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) امروز در فرودگاه امام خمینی(ره) آغاز شد که تا ۱۵ فروردین ۹۸ ادامه دارد.

در این مراسم که با حضور سرپرست شرکت شهر فرودگاهی برگزار شد، ادوات برف‌روبی و راهداری زمستانی مانور عملیاتی خود را آغاز کردند.

امروز ۸۵ دستگاه تجهیزات راهداری شامل تجهیزات راهداری زمستانی، لنساید و ایرساید، برای عملیات زمستانی و برف‌روبی آماده شدند.

در این مراسم معاون توسعه زیرساخت شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سال گذشته با بارش شدید برف غافلگیر شدیم. فرودگاه چند روز بسته شد که البته فرودگاه امام هم در این حوزه مقصر اصلی نبود.

آذر موحدی ادامه داد: امسال تجهیزات برف روبی را زودتر آماده کردیم و بر اساس دستورالعمل عملیات زمستانی در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در دو بخش لنساید (غیرهوانوردی) و ایرساید (هوانوردی) عملیات برف روبی انجام می‌شود.

معاون توسعه زیرساخت شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در حوزه هوانوردی حدود ۲۰ روز پیش مانور کوچکی در خصوص برف روبی انجام دادیم، تجهیزات که در ایرساید وجود دارد از منظر آن‌که باید قرنطینه باشد، با محدودیت‌هایی مواجه است و برای ورود و خروج به محدوده هوانوردی باید چک شود.

موحدی افزود: حدود ۱۷۰ کیلومتر راه مواصلاتی در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) و اطراف داریم. در این راستا ۴ ایستگاه استقرار ماشین‌آلات در نظر گرفتیم که شامل ورودی آزادراه تهران ـ قم، ورودی آزادراه ورودی تهران ـ ساوه، میدان گمرک فرودگاه و کمربندی شمالی فرودگاه است.

وی‌ ادامه داد: ۷۰ دستگاه تجهیزات برف روبی در مراسم امروز آغاز به کار می‌کند، ۱۵ دستگاه ادوات سنگین برف روبی هم در ایرساید مستقر است که جمعا شامل ۸۵ دستگاه تجهیزات برف روبی است، ضمن آن‌که ۱۵ دستگاه ادوات نیز به‌طور مقطعی به این ماشین‌آلات اضافه می‌شود.

معاون توسعه زیرساخت شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) گفت: در کارگروه عملیات زمستانی شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) هم نماینده هواشناسی حضور دارد، حتی اگر پیش‌بینی بارش برف تا ۵۰ درصد هم اطمینان داشته باشد، ادوات برف روبی از روز قبل آماده می‌شوند.

موحدی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۳۰۰ تن شن و ماسه برای لنساید و ۳۰۰ تن نمک اختصاص داده‌ایم، ضمن آن‌که ۹۰۰ تن اوره برای ایرساید در نظر گرفته‌ایم، زیرا در سطوح پروازی اجازه استفاده از شن نداریم، بنابراین از اوره و نمک استفاده می‌کنیم.

وی افزود: برای ایرساید دو دستگاه سوله خریداری کرده‌ایم تا ادوات سنگین در آنجا نگهداری شود.

معاون توسعه زیرساخت شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) با تأکید بر اینکه امسال در بارش برف‌ها ان‌شاءالله غافلگیر نمی‌شویم، گفت: از امروز استقرار ادوات برف روبی در ایستگاه‌های مذکور آغاز می‌شود و تا ۱۵ فروردین‌ماه ادامه دارد.

موحدی تأکید کرد: ادوات و تجهیزات مذکور مربوط به پیمانکار است، اما سلامت فنی آنها توسط شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) بررسی می‌شود.

وی اظهار داشت: رمپ و لوپ‌های ورودی آزادراه تهران ـ قم به بلوار فرودگاه امام که نگهداری آنها بر عهده راهداری است را نیز در زمان برف روبی پوشش می‌دهیم.

معاون توسعه زیرساخت شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) اظهار داشت: همچنین طی هماهنگی با سازمان هلال‌احمر دو محل فرود هلی‌کوپتر در نظر گرفته‌ایم که اگر در برف روبی با چالش روبه‌رو شدیم از هلی کوپتر استفاده شود که یکی از این هلی‌کوپترها در محل دپوی تاکسی‌ها و دیگری در محل ایرساید خواهد بود.

بنا بر این گزارش، زمستان ۹۶ بود که با بارش شدید برف محورهای مواصلاتی کشور منتهی به فرودگاه امام خمینی(ره) مسدود شد و دسترسی به فرودگاه امام و همچنین خروج از فرودگاه امام دچار چالش شد. در آن زمان بسیاری از پروازها باطل شدند، ضمن آن‌که تا چند روز دسترسی به فرودگاه امام با چالش جدی مواجه شده بود، زیرا سازمان راهداری در تأمین تجهیزات راهداری در محورهای تهران ـ قم و تهران ـ ساوه کم‌کاری کرده بود.

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *