آمریکا نمی‌تواند در مذاکرات تجاری زورگویی کند

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از اسپوتنیک، از زمانی که آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم در ماه «می» تعرفه گمرکی اعمال کرد، روابط تجاری بین دو طرف به سردی گرایید. 

اتحادیه اروپا این اقدام آمریکا را با اعمال تعرفه و موانع وارداتی برای کالاهای آمریکایی تلافی کرد.

مقامات اروپایی هشدار دادند آمریکا نمی‌تواند از تاکتیک فشار که در مذاکرات نفتا برای تسلیم کردن مکزیک و کانادا استفاده کرد در مذاکره تجاری با بروکسل نیز استفاده کند.

ژان باپتیست لموین، وزیر امور خارجه و اروپای فرانسه گفته است ما به عنوان اروپایی‌ها بزرگ‌ترین قدرت تجارت در جهان هستیم، بنابراین نباید نگران باشیم. ما نباید تحت فشار تهدید مذاکره کنیم. 

سخنگوی کمیسیون اروپایی که مسئول مذاکرات تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپاست ،گفته است که این کمیسیون در حال مطالعه جزئیات قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی جدید موسوم به USMCA بین آمریکا کانادا و مکزیک است که بروکسل مدعی است می‌تواند به صادرکنندگان اروپایی آسیب برساند.

سیسیلیا ملم‌استروم، کمیسر تجاری اتحادیه اروپا می‌گوید:‌ ما در شرایطی کاملاً متفاوت قرار داریم، آنها یک توافق داشتند که در حال به روزرسانی آن هستند ولی ما هیچ توافقی نداریم.

پیشتر در ماه جولای رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با ترامپ دیدار کرده و درباره روابط اقتصادی دو طرف و موانع تجاری موجود گفت‌وگو کردند. آنها توافق کردند تا در زمینه حذف تعرفه‌های وارداتی بر کالاهای غیر از کالاهای مربوط به صنعت خودرو با یکدیگر همکاری کرده و مشکل اعمال تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم توسط آمریکا و اقدام تلافی‌جویانه بروکسل را حل کنند.

تا پیش از آغاز مذاکرات تجاری ترامپ پیشنهاد داد برای ایجاد یک فضای عادلانه تجارت با اتحادیه اروپا به صورت دوجانبه تمام تعرفه‌های گمرکی، موانع وارداتی و تخصیص یارانه‌ها حذف شود، این در حالی است که واشنگتن پست اخیراً‌به نقل از منابع آگاه گزارش داده است که رئیس‌جمهور آمریکا هنوز می‌خواهد طرح اعمال تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی بر ورود ۲۰۰ میلیارد دلار خودرو و لوازم یدکی خارجی به این کشور را اجرایی کند.

ملم استروم در پاسخ به این ادعا گفت: اگر واشنگتن طرح اعمال تعرفه وارداتی بر خودروهای اروپایی را کلید بزند، اتحادیه اروپا نیز برای حداقل ۲۰ میلیارد دلار واردات از آمریکا تعرفه اعمال می‌کند. 

آمریکا در زمان مذاکره تجاری با مکزیک و کانادا برای کانادا اولتیماتوم گذاشت و تهدید کرد در صورتی که در یک مدت زمان کوتاه و مشخص به توافق با آمریکا نرسد این کشور را از بازار آمریکا اخراج خواهد کرد. آمریکا توافق نفتای قبلی را بدترین توافق تجاری تاریخ آمریکا عنوان کرده بود. اخیراً اتحادیه اروپا و آمریکا مذاکرات خود برای حل و فصل اختلافات تجاری بین خود را آغاز کرده‌اند. 

مقامات اروپایی معتقدند این مذاکرات مرتبط با این موضوع در حال انجام است و نمی‌توان درباره نتیجه آن اظهارنظر کرد. 

روز جمعه وزیر اقتصاد آلمان گفته بود که اروپا آماده است تا برای یکسان‌سازی تعرفه واردات خودرو با آمریکا با این کشور مذاکره کند.

وزیر اقتصاد آلمان گفت: این اتحادیه می‌تواند با آمریکا به یک توافق تجاری دست یابد و از بروز جنگ تجاری و اعمال تعرفه بین دو کشور جلوگیری کند.

اروپایی‌ها معتقدند جنگ تجاری بین چین و آمریکا نیز به ضرر شرکت‌های اروپایی تمام شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *