برگزیت همچنان از دولت انگلیس قربانی می‌گیرد/استعفای یک وزیر دیگر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سام گیمه»، وزیر امور دانشگاه‌ها و علوم انگلیس، در اعتراض به توافق «ترزا می»، نخست‌وزیر این کشور با بروکسل برای اجرای «برگزیت» (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) از سمتش استعفا کرد. 

روزنامه «تلگراف» نوشته گیمه هفتمین عضو دولت انگلیس است که پس از رونمایی ترزا می از پیش‌نویس توافق با اتحادیه اروپا برای اجرای برگزیت از سمتش کنار می‌رود. 

آقای گیمه در یادداشتی برای تلگراف نوشته نمی‌تواند توافق کشورش با بروکسل برای اجرای برگزیت را «ساده‌لوحانه» توصیف کرده و نوشته که در راستای منافع ملی انگلستان نیست. 

واژه برگزیت، کوتاه شده عبارت انگلیسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است (Britain exits the EU). در واقع فرآیند برگزیت، خارج شدن بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) از اتحادیه‌ایست که قواعد تجاری، سیاسی و قضایی کشورهای عضو را رقم می‌زند.

بریتانیا اولین کشور عضو این اتحادیه است که قصد خروج از آن را دارد. از این رو فرآیند خروجش با پیچیدگی‌هایی مواجه شده و دارای مولفه‌های متعددی است.

سرام کشورهای اتحادیه اروپا هفته گذشته در نشستی در بروکسل پیش‌نویس توافق‌نامه خروج انگلیس از این اتحادیه را تصویب کردند. خروج نهایی هنوز برای اجرا شدن به موافقت پارلمان انگلیس نیاز دارد.

انتهای پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *