بر اساس آمار وزارت مسکن و شهرسازی روی داد رشد ۱۲ درصدی قیمت مسکن در اردیبهشت /بیشترین افزایش مربوط به منطقه ۲۲+نمودار

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اگر چه حاکی از افزایش قیمت مسکن است، اما تعداد مبایعه‌نامه‌ها هم رشد پیدا کرده است.

این رشد قیمت مسکن و تعداد مبایعه نامه‌ها این هشدار را می‌دهد که باید در فصل نقل و انتقالات منتظر یک عدم تعادل میان عرضه و تقاضا باشیم.

گزارشها حاکی از آن است که متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در کل مناطق ۲۲ گانه تهران طی فروردین و اردیبهشت امسال به ترتیب ۵ میلیون و ۳۳۵ هزار تومان و ۵ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان بوده که طی یک ماه رشد ۱۲ درصدی را داشته است.

آمار  نشان می‌دهد، همزمان با افزایش قیمت مسکن در تهران، تعداد معاملات مسکن نیز افزایش محسوسی را شاهد است. بر این اساس بیشترین تعداد مبایعه نامه اردیبهشت ماه با ۲۲۹۶ فقره مربوط به منطقه پنج و کمترین مبایعه‌نامه برای منطقه ۱۹ با ۱۱۲ فقره است.

بیشترین افزایش قیمت مسکن از فروردین تا اردیبهشت امسال (بازه زمانی یک ماهه) در منطقه ۲۲ تهران با حدود ۹۳۰ هزار تومان در هر متر مربع رخ داده که از متری ۴ میلیون ۷۰۰ هزار تومان در فروردین ۹۷ به متری ۵ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان افزایش یافته است. در این شاخص، منطقه یک تهران با افزایش ۸۳۰ هزار تومانی میانگین قیمت مسکن در هر متر مربع در همین بازه زمانی، در رتبه دوم قرار دارد.

*گران‌ترین و ارزان‌ترین منطقه تهران

گران ترین منطقه تهران در معاملات مسکن اردیبهشت ماه، منطقه یک با میانگین قیمتی ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در هر متر مربع برآورد شده است. ارزان‌ترین منطقه نیز منطقه ۱۸ با میانگین متری ۲ میلیون و ۶۹۳ هزار تومان محاسبه شده است.

در اردیبهشت ماه سال گذشته نیز منطقه ۱۸ با متری ۲ میلیون و ۲۲۹ هزار تومان ارزان ترین و منطقه یک با میانگین متری ۹ میلیون ۹۵۹ هزار تومان گران ترین مناطق پایتخت بودند.

به عبارت دیگر افزایش قیمت در منطقه یک در اردیبهشت امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲٫۵ میلیون تومان در هر متر و در منطقه ۱۸، کمتر از متری ۵۰۰ هزار تومان بوده که نشان دهنده نامتوازن و ناهمگن بودن افزایش قیمت مسکن در بخش های مختلف پایتخت است.

*کاهش قیمت مسکن در مناطق ۱۲ و ۲۰ نسبت به فروردین ماه

در اردیبهشت ماه امسال قیمت مسکن در مناطق ۱۲ و ۲۰ نسبت به فروردین ماه کاهش یافته است. به طور متوسط بهای هر متر مربع واحد مسکونی در منطقه ۱۲ در فروردین برابر با ۳ میلیون و ۵۷۷ هزار تومان بود که در اردیبهشت به ۳ میلیون و ۴۳۱ هزار تومان رسید.

در عین حال در منطقه ۲۰ قیمت هر متر مربع به طور متوسط دو میلیون و ۹۱۸ هزار تومان گزارش شد که در اردیبهشت به دو میلیون و ۸۲۰ هزار تومان رسید.

در فروردین ماه امسال قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در منطقه یک ۱۱ میلیون و ۷۷۳ هزار تومان بوده که این قیمت در ماه بعدی یعنی اردیبهشت ماه با رشد بیش از ۷ درصدی به ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. تعداد مبایعه‌نامه‌ها نیز از ۱۹۱ فقره در فروردین به ۷۲۰ فقره در اردیبهشت رسید.

تعداد مبایعه‌نامه ثبت شده در منطقه ۲ طی فروردین امسال ۴۲۵ فقره بوده که در ماه گذشته به ۱۴۲۳ فقره افزایش یافته است. متوسط قیمت یک دستگاه آپارتمان در این منطقه نیز از هر مترمربع ۸٫۶ میلیون تومان در اولین ماه سال به ۹٫۵ میلیون تومان در اریبهشت ۹۷ افزایش یافته است.

بررسی وضعیت قیمت در منطقه ۳ نیز نشان می دهد در ماه گذشته قیمت متوسط هر مترمربع آپارتمان در این منطقه ۱۰٫۵ میلیون تومان بود. در فروردین قیمت متوسط این منطقه ۱۰٫۴ میلیون تومان بوده است.

طی فروردین امسال ۴۲۰ فقره و در اردیبهشت ماه ۱۵۹۳ مبایعه‌نامه در منطقه ۴ ثبت شده است. متوسط قیمت در این منطقه طی فروردین ماه ۵ میلیون و ۷۳۰ هزار تومان بوده که یکماه بعد این متوسط قیمت به ۶ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان افزایش یافته است. در مجموع کل مبایعه‌نامه پس از حذف کدهای پستی نامعتبر برای ماه اردیبهشت ۱۷ هزار و ۶۰۵ فقره بوده که نسبت به فروردین ماه با ۴۷۹۶ فقره افزایش حدود ۲۷ درصد رشد داشته است.

….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *