به سلمان گفتم بدون حمایت نظامی ما، دو هفته بیشتر دوام نمی‌آورید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» در تجمع انتخاباتی خود در «میسیسیپی» خطاب به پادشاه عربستان سعودی گفت، که دوام خاندان سلطنتی این کشور منوط به حفاظت و حمایت نظامی واشنگتن از ریاض است.

رئیس‌جمهور آمریکا که سه روز قبل در ایالت «ویرجینیای غربی» حرف‌های قابل تاملی درباره گفت‌و‌گوی تلفنی خود با پادشاه عربستان سعودی مطرح کرده بود ( + )، بامداد امروز چهارشنبه در جمع حامیان خود در ایالت «میسیسیپی» تلویحا گفت که نظام پادشاهی این کشور بدون حمایت آمریکا ظرف دو هفته فرو می‌پاشد.

ترامپ روز چهارشنبه گفت: «ما از عربستان سعودی حفاظت می‌کنیم. قطعا شما خواهیم گفت که آنها ثروتمند هستند البته من ملک سلمان را دوست دارم اما به او گفتم، “پادشاه! ما داریم از شما حفاظت می‌کنیم، شما شاید بدون (حفاظت) ما دو هفته هم آنجا دوام نیاورید، شما باید هزینه‌های نظامی‌ (حفاظت آمریکا از عربستان) را بپردازید».

رئیس‌جمهور آمریکا که در شهر «ساوتهیون» صحبت می‌کرد، افزود: «ما از بسیاری از این کشورها در ازای هیچ (پولی) دفاع می‌کنیم و آنها با سوءاستفاده از ما، این قیمت‌های بالای نفت را به ما می‌دهند. این چیز خوبی نیست. ما از آنها می‌خواهیم به بالا بردن بهای نفت پایان دهند و از آنها می‌خواهیم شروع به کم کردن بهای نفت بکنند».

او سه روز قبل هم در توهینی آشکار به پادشاهی سعودی با اشاره به گفت‌‌وگوی تلفنی اخیرش با «ملک سلمان»، پادشاه سعودی گفته بود: «عربستان سعودی را دوست دارم. امروز گفت‌وگویی طولانی با پادشاه فوق‌العاده‌شان سلمان داشتم. به او گفتم، پادشاه! شما چندین تریلیون پول دارید. بدون ما چه کسی می‌داند [برایتان] چه اتفاقی می‌افتد؟ شاید نتوانید آن هواپیماها را نگاه دارید. می‌دانید چرا؟ چون به آنها حمله خواهد شد.»

رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد: «با ما، آنها کاملاً ایمن هستند. ولی ما چیزی که باید به دست بیاوریم را به دست نمی‌آوریم. ما از ارتش آنها حمایت مالی می‌کنیم. گفتم بگذار یک سوال بپرسم: چرا ما داریم به ارتش این کشورهای بسیار ثروتمند کمک مالی ارائه می‌دهیم؟»

ترامپ در اظهارات امروز خود، دیگر متحدان آسیایی و اروپایی آمریکا از قبیل ژاپن، کره جنوبی و آلمان را هم آماج حملات لفظی خود کرد و با لحنی توهین آمیز از آنها خواست، پول بیشتری برای حفاظت از امنیت و دفاع از خود بپردازند.

مقام‌های آمریکایی به ویژه شخص رئیس‌جمهور این کشور در هفته‌های اخیر مواضع تندی علیه کشورهای عضو اوپک اتخاذ کرده‌ و همزمان با فشارها برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، خواستار کاهش یافتن بهای جهانی نفت شده‌اند. 

در حال تکمیل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *