تأکید بر ضرورت ارتباط بین اشتغال و کارآفرینی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه ای، همایش تخصصی ایجاد اکو سیستم کارآفرینی در دانشگاه ها به همت مرکز همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه فنی و حرفه ای پیش از ظهر امروز دوشنبه پنجم آذر ماه، با حضور پروفسور یاشاوانتها دونگره استاد تجارت جهانی و مدیر برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی دانشگاه میسور هند در سالن همایش های سازمان مرکزی دانشگاه فنی و حرفه ای  و با شرکت جمعی از روسای دانشگاه های کشور، مدیران امور بین الملل دانشگاه ها و  برخی از روسای استانی دانشگاه فنی و حرفه ای، مسؤولان موسسه پژوهش و  برنامه ریزی آموزش عالی و جمعیت توسعه علمی ایران آغاز به کار کرد.

بنابراین گزارش ابراهیم صالحی عمران در ابتدای این همایش با بیان اینکه همایش مذکور با همکاری موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور برگزار شده است عنوان کرد: موضوع کارآفرینی و نوآوری موضوع بسیار مهمی در دانشگاه‌ها و آموزش عالی است و نسل‌های مختلف دانشگاهی در دانشگاه‌های دنیا را به وجود آمده که طبیعتاً تحولات دانشگاهی در ایران می بایست از این تجربیات استفاده کند.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با طرح این سوال که اکنون چقدر دانشگاه‌های ایران مسئول اشتغال هستند؟ گفت: آیا همه مسئولیت‌ها برعهده دانشگاه‌هاست؟ بنده معتقدم همه انتقادها متوجه آموزش عالی نیست و  دانشگاه‌ها به تنهایی مسوول اشتغال نیستند. نمی‌توان گفت دانشگاه‌ها تنها مسئول ایجاد و تولید فرصت‌های اشتغال هستند فراهم سازی فرصت های اشتغال به مسایل اجتماعی، سیاسی و رشد اقتصادی جامعه نیز بستگی دارد.

صالحی عمران گفت: قرار نیست تمام خروجی‌های آموزش و پرورش به دانشگاه بروند این در حالی است که  تمام فارغ‌التحصیلان آموزش متوسطه به دانشگاه می‌آیند و متقاضی آموزش عالی هستند. در کشورهای توسعه یافته ۳۰ درصد از این فارغ التحصیلان وارد آموزش عالی و ۷۰ درصد آنان وارد بازار کار می‌شوند.

عضو هیأت علمی دانشگاه مازندران در پایان خاطر نشان کرد: بخشی از فراهم سازی مهارت های منتهی به اشتغال می بایست در دوران تحصیل در مدارس و قبل از حضور در آموزش عالی رخ دهد لذا اصلاحات نظام آموزش متوسطه می تواند نقس مهم و تأثیر گذاری را ایفا کند.

گفتنی است، این همایش با معرفی پروفسور دونگره و سخنرانی صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای آغاز به کار کرد و هم اکنون نیز در در کارگاهی با عنوان نمونه مطالعات موردی و تبادل نظر و تدوین استراتژی در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *