تلاش ویتنام برای خودکفایی از واردات فرآورده‌های نفتی با احداث دو پتروپالایشگاه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کشور ویتنام ۹۰ میلیون نفر جمعیت داشته و سرانه تولید ناخالص داخلی آن برابر ۲۳۴۳ دلار (کمتر از نصف سرانه تولید ناخالص داخلی ایران) است. به گزارش مجله نفت و گاز (OGJ)،  کشور ویتنام ۴٫۴ میلیارد بشکه نفت خام ذخایر نفتی اثبات شده (معادل ۲.۸ درصد ذخایر نفت ایران) دارد.

این کشور در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت تولید کرده‌است اما ظرفیت پالایشی لازم برای آن را نداشته و تنها حدود ۱۵۰ هزار بشکه از آن را پالایش می کند و حدود ۱۷۰ هزار بشکه نفت دیگر را صادرات می‌کند. با توجه به رشد اقتصادی ویتنام از سال ۲۰۰۰، نیاز این این کشور به فراورده‌های نفتی این کشور از ۱۶۰ هزار بشکه به حدود ۵۰۰ هزار بشکه رسیده است. با توجه به ظرفیت پالایشی ۱۵۰ هزار بشکه‌ای ویتنام، این کشور نیاز دارد تا ۳۵۰ هزار بشکه در روز فرآورده های نفتی وارد کند.

                                      شکل ۱- جریان انرژی کشور ویتنام در سال ۲۰۱۶(آژانس بین‌المللی انرژی)     

                               

 

بر اساس اطلاعات منتشر شده از وزارت نفت ویتنام، این کشور قصد دارد با هدف خودکفایی در واردات فرآورده‌های نفتی  ظرفیت پالایشی خود را با ساخت دو پتروپالایشگاه نان هوی و نای سان از ۱۵۰ هزار بشکه در روز به حدود ۷۵۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. ویتنام با ساخت این دو پتروپالایشگاه و با توجه مصرف فراورده‌های نفتی این کشور علاوه بر خودکفایی در واردات به صادر کننده‌ فرآورده‌های نفتی نیز تبدیل خواهد شد.

*پتروپالایشگاه نان هوی

شرکت نفت آرامکوی عربستان به همراه شرکت نفت و گاز تایلند در یک پروژه مشترک، مشغول به ساخت مجموعه پتروپالایشی نان هوی در منطقه ساحلی بین­دین است. سهم آرامکو و شرکت نفت تایلند، هر کدام ۴۰ درصد و سهم دولت ویتنام ۲۰ درصد است و شرکت نفت تایلند به میزان ۲۲ میلیارد دلار برای این پروژه سرمایه گذاری کرده است. تصمیم ابتدایی برای ظرفیت این پتروپالایشگاه ۶۶۰ هزار بشکه بود اما با توجه به شرایط ظرفیت فعلی، ظرفیت در نظر گرفته شده برای آن، ۴۰۰ هزار بشکه در روز است. عربستان نیز قرارست امنیت عرضه نفت را تأمین کند. در این مجموعه پتروپالایشی علاوه بر فرآورده های نفتی، سالانه ۲٫۹ میلیون تن اولفین و پلی اولفین، ۲ میلیون تن ترکیبات آروماتیک و ۱٫۴ میلیون تن اتیلن و پارازایلن نیز تولید می شود.

برای جذب سرمایه گذاری، نخست وزیر ویتنام با قرار دادن این پروژه در لیست پروژه های خاص سرمایه گذاری، معافیت ۴ سال اول در مالیات، معافیت مالیات برای واردات نفت خام و تجهیزات و مالیات ۱۰ درصدی از درآمد در ۱۵ سال اول موافقت کرده است.

*پتروپالایشگاه نای سان

احداث این پروژه در سال ۲۰۰۸ در منطقه نای سان ویتنام شروع شد اما ساخت و سازهای اصلی آن از سال ۲۰۱۳ آغاز شده است. ظرفیت این پتروپالایشگاه ۲۰۰ هزار بشکه در روز است و قرار است خوراک آن از نفت خام کویت تأمین گردد. مالکان شرکت پالایش و پتروشیمی نای سان که در سال ۲۰۰۸ تأسیس شده است، به این ترتیب می باشند:

۲۵٫۱درصد شرکت نفت ویتنام
۳۵٫۱درصد شرکت آیدِمیتسو کوسان
۴ درصد صنایع شیمیایی میتسو
۳۵٫۱درصد شرکت نفت کویت

محصولات اصلی پالایشی مجموعه نای سان آن، گاز مایع (۱۶ هزار بشکه در روز)، گازوئیل (۶۰ هزار بشکه در روز)، بنزین (۵۰ هزار بشکه در روز)، نفتا (۵۴ هزار بشکه در روز) و کروسین (۲۰ هزار بشکه در روز) می باشد. واحدهای پتروشیمی نیز وظیفه تولید پلی پروپیلن (۴۰۰ هزار تن در سال)، بنزن (۲۵۰ هزار تن در سال) و زایلن (۸۰۰ هزار تن در سال) را دارند. حجم سرمایه گذاری در این مجموعه ۹ میلیارد دلار است که ۵ میلیارد آن از نهادهای مردمی و بانک های خصوصی، ۳٫۲ میلیارد از بانک همکاری های بین المللی ژاپن و بانک واردات و صادرات کره جنوبی و ۲٫۷ میلیارد از طریق وام بانک های خصوصی تأمین خواهد شد. میزان اشتغال زایی مستقیم آن نیز ۱۵۰۰ نفر است.

انتهای پیام/

                                                                                

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *