دانشجویان خاورمیانه باید به گسترش فرهنگ، دانش و صلح بپردازند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، چهارمین کنفرانس سالانه «انجمن دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل در ایران»، با شعار «عرقِ وطن» چهارشنبه ۷ آذر ۱۳۹۷، در دانشگاه تهران برگزار شد.

این کنفرانس تحت عنوان «دانشجوی عراقی و نقش وی در گسترش فرهنگ»، با حضور رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران، نماینده مجلس توسعه مستقل و نمایندگان احزاب سیاسی عراقی و با حمایت موسسه حکیم برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، پیام سفارت عراق در ایران خطاب به دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل در ایران ابلاغ شد. سفارت عراق ضمن قدردانی از دست اندرکاران کنفرانس تأکید کرد که دانشجویان عراقی همواره نقش تعیین کننده ای در حوزه علمی و فرهنگی داشته و دارند. سفیر عراق در ایران شخصا امور مربوط به دانشجویان عراقی را پیگیری می کند و به آن اهتمام می ورزد و از این پس نیز به حمایت های خود از دانشجویان در راستای تکمیل مسیری که انتخاب کردند، ادامه می دهد.

در ادامه «سید رضوان الحکیم» به نمایندگی از انجمن دانشجویان عراقی توضیحاتی درباره اهداف این انجمن از برگزاری این کنفرانس ارایه داد و عنوان کرد: هدف از برگزاری این نشست ایجاد وحدت و مقابله با جریان های منحرف است.

وی همچنین با بیان اینکه این کنفرانس با شعار«عرقِ وطن» برگزار می شود، گفت: دانشجویان عراقی مسئولیت بزرگی در جامعه برعهده دارند و باید با ایفای نقش خود و نیز ارتباط با نخبگان فرهنگی عراق و دیگر کشورها، مسئولیت خود را در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و دیگر زمینه ها به انجام برسانند.

سخنران بعدی این کنفرانس حجت الاسلام «سید علی طالقانی» روحانی عراقی بود که در ابتدا از ریاست دانشگاه تهران برای میزبانی این کنفرانس تشکر کرد و در ادامه با خطاب قرار دادن دانشحویان عراقی و ایرانی گفت: امروز خاورمیانه با قومیت های مختلف خود اعم از عرب، ترک و فارس از مشکل افراط گرایی، عقب ماندگی، جریان های تکفیری و نژادپرستی رنج می برد و در همین راستا نقش دانشجویان بسیار حائز اهمیت است و باید دانشجویان ذهن خود را از هر گونه اندیشه نژادپرستانه پاک کنند و به گسترش فرهنگ، دانش، انسانیت و صلح همت بگمارند.

وی ادامه داد: هیچ تفاوتی میان قومیت های مختلف وجود ندارد، باید در مقابل این افکار نژادپرستانه ایستادگی و صلح و دوستی را جایگزین این افکار منحرف کرد. باید تلاش کنیم جهانیان با فرهنگ انسانی آشنا شوند.

این روحانی عراقی در ادامه با درخواست از رسانه‌های ایرانی برای عدم پخش تصاویر و فیلم های مربوط به دوران جنگ ایران و عراق، تاکید کرد: ملت عراق در این جنگ هیچ گناهی نداشتند و این رژیم نژادپرست و خونریز بعث بود که به کشورهای همسایه تعدی کرد و همگان در ظلم و کارهای نادرست این رژیم متفق‌القول هستند.

طالقانی در ادامه گفت: ما در عراق برای نشر و گسترش مفهوم انسانیت و دوستی تمام تلاش خود را به کار می بندیم، از همین رو از رسانه‌های ایرانی می خواهیم با متوقف‌ساختن پخش فیلم‌های مربوط به دوران جنگ، ما را در انجام مسئولیت مهم خود یاری کنند.

در ادامه این مراسم، کلیپ هایی درباره تاریخ و تمدن عراق و همچنین سیر تاریخی شکل گیری پرچم عراق پخش شد.
در پایان نیز فیلم مستندی در رابطه با فعالیت های انجمن دانشجویان عراقی مشغول به تحصیل در ایران، مانند آموزش زبان فارسی به دانشجویان عراقی، معرفی مقالات و پایان نامه های دانشگاهی، و ایجاد ارتباط و کمک به این دانشجویان پخش شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *