در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس مطرح شد ناگفته‌هایی از مظلومیت کشاورزان غرب اصفهان/ بیمارستان‌هایی که داستان شد

به گزارش خبرگزاری فارس از فلاورجان، مجلس شورای اسلامی رکن اصلی نهاد قانون‌گذاری در کشور ایران است که از نمایندگان منتخب مردم تشکیل‌شده است؛ مصوبات مجلس شورای اسلامی اگر مورد تأیید شورای نگهبان قرار گیرند، برای اجرا به قوه مجریه و قوه قضائیه ابلاغ می‌شوند.

هم‌اینک در دوره دهم مجلس شورای اسلامی تعداد نمایندگان مجلس (با رئیس مجلس) ۲۹۰ نفر است و حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی از نمایندگانی است که در سال ۱۳۸۶ در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرده و به مجلس راه یافت.

در انتخابات مجلس نهم، موسوی لارگانی از لحاظ درصد آرا در انتخابات مجلس نهم در میان کل نمایندگان(به‌جز نمایندگان اقلیت مذهبی) دارای رتبه نخست بود.

حجت‌الاسلام  سید ناصر موسوی لارگانی با دعوت جمع کثیری از مردم فرهیخته شهرستان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفند ۹۴ نیز حضور یافت و با کسب حدود ۶۰ درصد آرا برای سومین بار پیاپی به مجلس راه یافت و با رأی نمایندگان در سمت ریاست مجمع نمایندگان استان اصفهان نیز ماندگار شد.

مشروح مصاحبه فارس با حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی در رابطه با عملکرد یک‌ساله خود را در ادامه می‌خوانید.

فارس: از وظایف یک نماینده شروع کنیم، به نظر شما مردم چه نکاتی را باید در رابطه با حیطه وظایف یک نماینده بدانند؟

موسوی لارگانی: در قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نماینده دو وظیفه بیشتر ندارد، یکی قانون‌گذاری و دیگری نظارت بر اجرای قوانین.

فارس: شما به عنوان یک نماینده تا چه حد به وظایف خود عمل کرده‌اید؟

موسوی لارگانی: در بحث قانون‌گذاری سعی کردم در ۳ دوره‌ای که به‌ عنوان خدمتگزار مردم شهیدپرور شهرستان فلاورجان در مجلس حضور پیدا کرده‌ام حتی یک دقیقه هم‌ تغییر تأخیر نداشته باشم و چندین مرتبه از طرف هیأت‌رئیسه مجلس به‌عنوان نماینده منظم در بحث رأی‌گیری و حضور در جلسات معرفی شدم؛ در همین حضورهای فعال خود طرح‌های زیادی را امضا کردم، حتی چند طرح را خود حقیر تهیه‌ کرده‌ام و با امضای همکاران در طول این چند سال به هیأت‌رئیسه ارائه داده که تعدادی هم تبدیل به قانون شده و اسناد آن موجود است.

فارس: در بحث نظارت بر اجرای قوانین به‌عنوان نایب‌رئیس گروه تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی چه عملکردی داشته‌اید؟

موسوی لارگانی: در بحث نظارت بر اجرای قوانین در چندین تحقیق و تفحص حضور داشتم و در بسیاری از این تحقیق و تفحص‌ها عضو هیأت‌رئیسه بودم که در همین سال گذشته به‌عنوان نایب‌رئیس گروه تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستم.

فارس: چقدر خود را امانت‌دار مردم می‌دانید؟

موسوی لارگانی: تلاش حقیر بر این بوده که به دو وظیفه که قانون اساسی بر عهده نمایندگان مجلس قرار داده، به نحو مطلوب عمل کنم و امانت‌دار خوبی برای مردم شهرستان فلاورجان که با رأی خود ۳ دوره به حقیر اعتماد کردند، باشم؛ چراکه دفاع از حق آن‌ها و همچنین ملت شریف ایران از وظایف مهم یک نماینده مجلس است.

فارس: کمی از پیگیری‌ها برای فعالیت‌های عمرانی بگویید، چه‌کارهایی مهمی در یک سال گذشته برای فلاورجان صورت گرفته است؟

موسوی لارگانی: در سال گذشته ۲۰ کیلومتر آسفالت برای راه‌های شریانی و راه‌های فلاورجان از وزیر راه شهرسازی مجوز گرفته شد، اعتبار ۸۰۰ میلیون دیگری هم اعتبار گرفته شد که در دست اقدام است و قسمتی هم به پایان رسیده و قسمتی هم مشغول به کار هستند.

فارس: در رابطه با احداث ورودی شهرستان فلاورجان از اتوبان ذوب‌آهن هم اقدامی شده است؟

موسوی لارگانی: مجوز احداث ورودی شهرستان فلاورجان از اتوبان ذوب‌آهن که سال‌هاست مردم چشم‌انتظار آن بودند با پیگیری زیاد و جلسات مختلف با وزیر راه و شهرسازی، گرفته شد و مراسم کلنگ‌زنی میدان این ورودی هم انجام شد؛ به دلیل این‌که مقدمات کار برای انتخاب پیمانکار است، قول مساعد داده‌ شده که در اردیبهشت‌ ماه کار آن شروع شود.

فارس: فکر می‌کنید چقدر زمان‌بر باشد؟

موسوی لارگانی: در همان مراسم معاون وزارت راه و شهرسازی پایان فاز نخست را سال ۹۷ بیان کردند و به توفیق الهی اتمام پروژه سال ۹۸ خواهد بود.

فارس: در رابطه با حمل و نقل و راه‌آهن چه اقداماتی پیگیری شده است؟

موسوی لارگانی: با توجه به این که خط ۲ راه‌آهن  قرار بود اجرایی شود یک سری از روستاها حقیقتاً با مشکل تردد به رو بودند و پل‌هایی وجود داشت که خودروهای سواری فقط می‌توانست تردد کنند، پل‌ها تعریض شد و البته هنوز این پروژه به پایان نرسیده که هم‌زمان با تردد خط ۲ راه‌آهن قطعاً تکمیل این پل‌ها با قول مساعدی که متولیان امر داده‌اند به پایان خواهد رسید و مشکلات حال حاضر برطرف خواهد شد.

فارس: موقعیت جغرافیایی فلاورجان رد محور غرب استان اصفهان دارای اهمیت بالایی است، چه اقدامات دیگری برای حمل و نقل به این شهرستان شده است؟

موسوی لارگانی: اتفاقات مهمی که در زمینه حمل‌ونقل برای شهرستان رخ داد این بود ‌که از عبور راه‌آهن هیچ‌چیزی نصیب مردم در شهرستان به‌ جز آلاینده صوتی نمی‌شد که با پیگیری‌های زیاد ایستگاه مسافربری در بخش پیربکران موقتاً افتتاح شد و به توفیق الهی در  سال ۹۷ ساخت‌وساز ایستگاه به‌ طور کامل به پایان خواهد رسید و مردم فلاورجان از این خدمت بهره‌مند‌ می‌شوند.

فارس: در زمینه احداث پل در این شهرستان چه اقداماتی صورت گرفته است؟

موسوی لارگانی: در ادامه بخش راه و شهرسازی باید گفت دو پل در سال‌های گذشته بر روی رودخانه زاینده‌رود با پیگیری‌های فراوان احداث‌شده که این پل‌ها سال‌های متمادی آرزوی مردم و خداوند رحمت کند مرحوم آیت‌الله شریعت را عنوان می‌کردند که ۵۰ سال پدرم من به شهر بهاران می‌رفتند و ۵۰ سال خودم که همه پیگیر بودند که پل احداث شود و انجام‌نشده بود که به توفیق الهی با پیگیری زیاد در سال گذشته پل احداث‌شده اما راه دسترسی آن هنوز به اتمام نرسیده که در طی ماه‌های آینده پیمانکار مشخص می‌شود و این پروژه هم به توفیق الهی به پایان خواهد رسید و راه ارتباطی بسیار خوبی برای مردم از طریق شهر بهاران و حتی بین شهرستان‌های فلاورجان و مبارکه و هم‌چنین بخش مرکزی خود شهرستان با بخش پیربکران خواهد شد.

در ادامه به پل روستای حسین‌آباد باید اشاره کرد که در سال‌های قبل احداث‌شده اما جهت راه دسترسی دولت محترم قول مساعد دادند؛ که امید است در سال ۹۷ این جاده دسترسی هم اجرایی شده و به بهره‌برداری برسد.

فارس: بنیاد مسکن در راستای اقدامات عمرانی چه کمک‌هایی کرده است؟

موسوی لارگانی: در بحث بنیاد مسکن برای اجرای طرح‌های هادی مبالغ بسیار خوبی از بنیاد مسکن دریافت شده و مقداری هم دریافت خواهد شد که برای آسفالت کوچه‌ها و خیابان‌ها در محدوده بعضی روستا زیرسازی انجام‌شده و در بهمن و اسفند سال گذشته این اقدامات صورت گرفته و مردم دیگر روستاهای محروم فلاورجان نیز از این طرح برخوردار خواهند شد.

زمان پروژه آسفالت مسیر منتهی به مقبره «انوش پیغمبر» در شهر قهدریجان به دلیل این عدم زیرساخت‌های مثل گازرسانی و آب‌رسانی انجام‌نشده بود اما در سال ۹۶ با لطف خدا به اتمام رسید و در همین اسفندماه سال گذشته مشکل راه دسترسی این مکان که شاهد حضور بسیار زیادی از مردم فلاورجان و استان اصفهان برای زیارت این مقبره است، حل شد.

فارس: این طور که مشخص است پیگیری فعالیت‌های عمرانی برای شما اهمیت زیادی دارد، از دیگر پیگیری‌های خود برای فلاورجان بگویید؟

موسوی لارگانی: یکی از پیگیری‌های دیگر حقیر در فعالیت‌های عمرانی احداث میدان در نزدیک پل «بابامحمود» در روستای «سهرو فیروزان» بود که اینجا هم نقطه حادثه‌خیزی بوده و برای حتی برای بازدیدکنندگان آثار تاریخی هم مشکل ایجاد شده بود که با کمک از یکی از صنایع استان و همچنین اداره راه و شهرسازی این میدان در دست احداث است و پیمانکار هم‌اکنون مشغول به کار بوده و امید است هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد و مشکلی در این زمینه هم وجود نداشته باشد.

فارس: در زمینه خدمات بهداشت و درمان چه فعالیت‌هایی انجام‌گرفته است؟

موسوی لارگانی: در زمینه  بهداشت و درمان در حال حاضر بیمارستان شفای کلیشاد به بهره‌برداری رسیده که در سال گذشته پیگیر رفع کمبود تجهیزات این بیمارستان بوده‌ایم؛ در حال حاضر این بیمارستان علاوه بر خدمت‌رسانی به مردم شهرستان فلاورجان و همچنین استان اصفهان، به بعضی از شهرستان‌های اطراف نیز در حیطه بهداشت و درمان کمک می‌کند.

فارس: چون از بیمارستان شفا کلیشاد و سودرجان صحبت کردید، در سال گذشته شبهاتی هم در فضای مجازی نسبت به این بیمارستان بود، لطفاً در این رابطه بیشتر توضیح دهید؟

موسوی لارگانی: بله. لازم می‌دانم در مورد بیمارستان شفای کلیشاد و سودرجان چند نکته را  اشاره‌کنم؛ اولاً این بیمارستان بیش از ۲۷ سال بود که ساختمان اولیه‌اش احداث‌شده بود و همین‌طور رهاشده بود و بیشتر به یک ساختمان مخروبه شبیه بود تا بیمارستان، با پیگیری‌های متوالی از زمانی که آقای سعیدی‌کیا وزیر مسکن و شهرسازی بودند و تا زمانی که در دولت یازدهم قرار گرفتیم توانستیم این بیمارستان را که نیاز مهم مردم شهرستان بود به بهره‌برداری برسانیم، حتی زمانی که من خدمت آقای قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت رسیدم برای تجهیز بیمارستان در دولت یازدهم گفتند که تجهیز آن ۱۰ سال به طول خواهد انجامید که باز با پیگیری‌های شبانه‌روزی ظرف کمتر از یک سال بعد از اتمام رسیدن پروژه، توانستیم در تجهیز بیمارستان قدم‌های مؤثری برداریم و بیش از دو سال است که مردم شهرستان از این بیمارستان استفاده می‌کنند و از دغدغه درمان و سلامت آنان کمی کاسته شده است.

فارس: از جزئیات شایعات دو بیمارستان شهرستان فلاورجان مفصل‌تر بگویید؟

موسوی لارگانی: از آن روزی که بیمارستان شروع به انجام فعالیت کرد، عده‌ای کارشکنی‌ها و شایعاتی در بین مردم ایجاد کردند و ذهن مردم را مخدوش کردند و چون بیمارستان نیاز به نیرو داشت و نیرو استخدام می‌کرد طبق اعلام وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی اولویت‌ها برای استخدام افرادی  بودند که به‌صورت ساعتی یا پیمانی و قراردادی برای به وزارت بهداشت و درمان کار می‌کردند و بسیاری  هم در بیمارستان امام(ره) قرار داشتند.

زمانی که  آگهی استخدام بیمارستان شفا کلیشاد و سودرجان در روزنامه‌ها و جراید درج شد و در امتحان ورودی هم ثبت و استخدام رسمی شدند، عنوان کردند که نماینده دنبال این است که نیروهای توانمند بیمارستان امام خمینی(ره) فلاورجان  را به بیمارستان شفا کلیشاد انتقال دهد در حالی‌ که در  مدیریت این دو بیمارستان هیچ دخالتی نداشته‌ام و در چند ماه اخیر هم  باز اعلام می‌کردند که نماینده می‌خواهد تفکیک بین دو بیمارستان قائل شود این درحالی‌ است که اگر هم‌چنین تصمیمی بوده با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بوده که متولی امر است و باز شبکه‌های اجتماعی و در محافل و مجامع مختلف عنوان کردند که نماینده چه‌کاره است که تجهیزات  بیمارستان فلاورجان را به‌ کلیشاد ببرد. 

 اگر افراد بررسی کنند در واقعیت خواهند دید اکثر  امکاناتی که در حال حاضر در بیمارستان وجود دارد در زمان حقیر بوده که به دنبال خدمت به مردم در عرصه سلامت شهرستان بوده‌ام که به‌طور مثال تجهیزات قسمت مختلف بیمارستان امام خمینی(ره) فلاورجان و بازسازی و تجهیز اورژانس همین بیمارستان در زمان حقیر انجام شده؛ حال از شما می‌پرسم آیا من به دنبال اهمیت به بیمارستانی خاص بوده‌ام؟ مهم  این است که با اختلاف بین مردم نباید مردم را  نسبت به‌نظام بی‌اعتماد کنیم و من نیز زمانی که دغدغه مردم را مشاهده کردم  با رئیس دانشگاه علوم پزشکی دیداری داشتم و بیان کردم که اگر زمانی دانشگاه علوم پزشکی به نتیجه رسید که یکی از بیمارستان‌های ما را فوق تخصص کنند و زیرساخت‌ها را تعیین کرد و پزشکان فوق تخصص در بیمارستان را مستقر کرد حقیقتاً مخالف نیستیم  اما نه این‌که بیمارستانی ارتقاء پیدا کند و بیمارستان دیگر از دست برود و امکانات درمانی و پزشکی و حضور متخصصین کم‌تر شود که این زیان‌بار است چراکه هر دو بیمارستان برای شهرستان فلاورجان و حتی استان مهم است که در خدمت‌رسانی به‌سلامت مردم باشد.

فارس: آیا مجوز توسعه مراکز درمانی، و اورژانس پیربکران اخذ شده است؟ آیا در آینده تجهیز خواهد شد؟

موسوی لارگانی: در بخش بهداشت و درمان  شهرستان لازم می‌دانم باز اشاره کنم، مجوز توسعه مراکز درمانی، و اورژانس پیربکران از وزیر بهداشت اخذ شده و در آینده نزدیک تجهیز خواهد شد چراکه لازم است خدمت‌رسانی بهتری به مردم داشته باشیم و هم‌چنین  مجوزهای احداث یک درمانگاه برای بازنشستگان و برای افرادی که دفترچه تأمین اجتماعی دارند اخذ شده که به توفیق الهی در اردیبهشت‌ماه یا نهایتاً  اوایل خردادماه شاهد شروع به کار در بخش پیربکران خواهیم بود.

فارس: با توجه به این‌که شما دارای دیدگاه فرهنگی عمیق و خاصی هستید، اقدامات مهم  شما در بحث آموزش‌ و پرورش طی یک سال گذشته چه بوده است؟

موسوی لارگانی: در زمینه آموزش‌ و پرورش یکی از دغدغه‌های اصلی خودم را مطالبات به‌حق فرهنگیان گذاشته‌ام  وسعی کردم از حق این بزرگواران دفاع کنم چراکه اعتقاد راسخ دارم معلمی شغل انبیاست بنابراین همواره  سعی کردم با بانگ بلند در مجلس دغدغه‌های آنان را مطرح کنم.

در  بحث نوسازی کمک‌های بسیاری برای مدارس اختصاص داده شد که باید از  خیرین مدرسه‌ساز تشکر کرد که به‌عنوان نمونه مدارسی در شهر قهدریجان درحالی‌که ساخت است که قطعاً به رشد فضای آموزشی کمک خواهد کرد.

در همین زمینه با بنیاد برکت جلسات متعددی داشتیم و بازدیدی هم مسؤولان این بنیاد از مدارس فلاورجان  داشتند که بیان کردند که ۷۰ درصد مدارس شهرستان فلاورجان تخریبی است و نیاز به بازسازی دارد که قول مساعد دادند که مدارسی را احداث کنند که در همین چند روز شاهد مراسم کلنگ‌زنی در چند روستا در همین زمینه را می‌توان اشاره کرد و هم‌چنین قول داده‌اند به بحث بازسازی هم کمک مساعد داشته باشند.

فارس: در زمینه فعالیت‌های ورزشی چه‌کارهایی انجام‌شده، ضمن این‌که عده‌ای می‌گویند شما به خاطر کارهای انتخاباتی این فعالیت‌ها را انجام می‌دهید؟

موسوی لارگانی: در مباحث ورزشی یکی از مشکلات بزرگ شهرستان فلاورجان کمبود فضای ورزشی است و سرانه ورزش در شهرستان فلاورجان زمانی که حقیر به‌عنوان خدمتگزار ۱۵ صدم  متر بود و در زمان حاضر هم سرانه ورزشی به ۲۸ صدم رسیده اما از بسیاری شهرستان‌ها و استان‌ها که سرانه آن به دو متر یا ۱٫۵ متر می‌رسد بسیار کم‌تر است، سعی کرده‌ایم اول این سرانه را ارتقاء دهیم چراکه تا نقطه مطلوب  فاصله زیادی داریم و دیگر آن‌که  با توجه به قهرمانان بسیار در زمینه‌های متفاوت ورزشی و جمعیت جوان شهرستان اگر امکانات و مکان‌های مناسبی وجود داشته باشد قطعاً شاهد افتخارآفرینی بسیاری در تمامی ورزش‌ها خواهیم بود؛ قول ساخت یک سالن ورزش و همچنین زمین چمن مصنوعی و ساحلی داده‌شده است که امید است در آینده نزدیک در اسرع وقت این کار را انجام شود.

اما در پاسخ به این‌که افرادی می‌گویند نماینده درزمینه ورزش‌کار انتخاباتی می‌کند باید گفت: اگر مردم به نماینده‌ای رأی داده‌اند بر طبق قانون اساسی حق نظارت بر اجرای قانون را دارد حال‌آنکه اگر در استیضاحی شرکت نکند بیان می‌کنند چرا شرکت نکرده و اگر حضور داشته باشد پاسخ خواهند داد به چه دلیلی شرکت می‌کنند و نماینده نباید این‌طور عمل کند که به‌نوعی یک گروه خاص راضی شوند و یا ناراضی و مهم این است که وظیفه به موقع خود را عمل کند.

زمانی که هنوز دو سال و  چند ماه  از دوره دهم مجلس شورای اسلامی  باقی‌مانده است کاری انجام دهند حتی یک سال قبل‌تر هم عنوان کردند انتخابات زودهنگام، درحالی‌که نماینده هر شهرستانی باید ظرفیت‌های حوزه انتخابیه خود را به‌خوبی بشناسد و در جهت اعتلای آن بکوشد.

فارس: عده‌ای بر این باورند که نمایندگان به دنبال اقدامات تبلیغاتی و انتخاباتی هستند، نظرتان را صریحاً در این خصوص اعلام کنید؟

موسوی لارگانی: هنگامی‌که  شهرستان  فلاورجان استعدادهای خوبی در سطح ملی و بین‌المللی دارد و بسیاری از قهرمانان ورزشی در شهرستان حضور دارند و در محرومیت هستند و با امکانات کم شاهد افتخارآفرینی آنان بوده‌ایم اگر نماینده اقدامی در جهت رفع مطالبات مردم وبه ویژه ورزشکاران گام بردارد انتخاباتی است؟ ورزشکاران و قهرمانان عزیزی که در سراسر بخش‌ها و شهرها و روستاهای شهرستان حضور دارند و کافی است کمی آن‌ها را دریابیم و این‌که نماینده پیگیری مشکلات مردم باشد اشکال دارد؟ چراکه این‌طور نباید باشد که نماینده دست روی دست بگذارد و هیچ کاری انجام ندهند چون افرادی ناراحت می‌شوند که او فعالیت داشته باشد. 

فارس: با توجه به این‌که فلاورجان دارای جمعیت زیادی از کشاورزان است، برای مطالبه به‌حق این قشر محروم چه‌کارهایی در طول یک سال گذشته  انجام داده‌اید؟

موسوی لارگانی: حقیر در کمترین جلسه‌ای در مجلس بوده که به بخش کشاورزی اشاره نکنم و برای بعضی از همکاران مجلس هم تکراری شده ولی چون یکی از ضروریات شهرستان فلاورجان است همان‌طور که اشاره کردم در مصاحبه با یکی از خبرگزاری‌ها  ۷۰ درصد مردم شهرستان فلاورجان کشاورز هستند، این در حالی است که در سال‌های گذشته احساسم این بود که ۵۰ درصد مردم شهرستان فلاورجان کشاورز هستند، که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در جلسه‌ای به من اعلام کرد، بیش از ۷۰ درصد مردم کشاورز هستند و در شهر قهدریجان این آمار به ۹۰ درصد می‌رسد که افرادی می‌گویند این آمار از کجا آمده، همان آماری است که جهاد کشاورزی استان اعلام کرده است.

فارس: در رابطه با بهبود وضعیت کشاورزان چه اقداماتی کرده‌اید؟

موسوی لارگانی: در سال جدید کشاورزان زحمت‌کش فلاورجانی با مشکل روبرو هستند و تعدادی از آنان شاید مختصر درآمدی هم از فعالیت‌های دیگر داشته باشند اما افراد بسیاری از این قشر محروم به‌ویژه کشاورزان بخش قهدریجان و بخش پیربکران  فقط زندگی روزمره خود را با امرار معاش از بخش کشاورزی می‌گذارند، بنابراین برای رفع مطالبات آنان نیز باید فکری کرد.

در اکثر جلساتی که در استانداری بوده یا در وزارتخانه‌ و در مجلس شورای اسلامی تشکیل‌شده  این دغدغه کشاورزان را بیان کردم که جلسات متعددی را با وزیر جهاد کشاورزی در همین سال ۹۶ به‌جز جلساتی که مجمع نمایندگان استان در مورد مسأله آب و کشاورزان برگزار کرده، به‌صورت جلسه‌ای خصوصی با وزیر جهاد کشاورزی داشتم که بازرسانی از طرف وزارت جهاد در شهرستان حضور پیدا کردند و از نزدیک با مشکلات کشاورزان آشنا شدند و در جریان امور قرار گرفتند؛ کشاورزانی که زمانی زکات می‌دادند، در ساخت مسجد و امر مدرسه‌سازی کمک می‌کردند و  در امورات دیگر فرهنگی و مذهبی یاری‌رسان بوده‌اند، حالا به‌جایی رسیده‌اند که به نان شب محتاج‌ هستند.

فارس: چه شد استاندار اصفهان به شهرستان فلاورجان سفر کرد؟

موسوی لارگانی: با توجه به اینکه خشک‌سالی به سراسر استان اصفهان ضرر زده است، در جلساتی که با استاندار داشتم از ایشان دعوت کردم که به غرب استان سفری داشته باشد تا با کشاورزان فلاورجان و سایر شهرستان‌های غرب اصفهان دیدار داشته باشد؛ همه کشاورزان نجیب‌اند اما کشاورزان فلاورجانی با وجود این که خسارت زیادی دیده‌اند، هیچ اعتراضی نکردند بنابراین این عدم اعتراض نباید به‌گونه‌ای باشد که کشاورزان غرب اصفهان نادیده گرفته شوند و استاندار هم پذیرفتند و این دیدار در طی چند روز قبل فراهم شد که امید است همان‌طور که واقعاً ایشان دغدغه‌مند مسأله آب هستند و اذعان هم داشتند برکات حضورشان را مشاهده کنیم و با سفر به شهرستان‌های غرب استان فکری به حال کشاورزان کنند.

فارس: با توجه به برگزاری و شروع دو رویداد مهم در شهرستان فلاورجان که همان طرح کرامت و کنگره ملی شهدای خط‌شکن شهرستان است به‌عنوان نماینده مردم در مجلس چه فعالیت‌هایی در این زمینه داده‌اید؟

موسوی لارگانی: برای اجرای طرح کرامت حقیقتاً در نخستین جلسه‌ای که در مرکز شهرستان برگزار شد و بعضی از مسؤولان کشوری و استانی و شهرستانی در جلسه حضور داشتند و اگر به آرشیو جلسه مراجعه شود، حقیر روی این موضوع تأکید داشتم که اگر طرح کرامت در شهرستان فلاورجان به‌صورت آزمونه اجرا شود و یک سری خبرها هم پخش شود که فلاورجان از نظر اعتیاد و مواد مخدر نسبت به دیگر شهرها بیشتر بوده که این شهر به‌عنوان آزمونه‌ای انتخاب‌شده، که قطعاً موافق این موضوع نبوده‌ام و نیستم اما باز بیان کردم که اگر قرار است کار فرهنگی انجام  شود و سرمایه‌گذاری در این زمینه صورت پذیرد باید بیشتر مردم را دریابیم و شعارگونه عمل نکنیم، اما قطعاً  این طرح کرامت خوب است و در اکثر جلساتی که مسؤولان  کشوری و لشکری حضور داشته‌اند و پیگیر مطالبات مردم بوده‌اند، حقیر نیز به دنبال این موضوع  بوده‌ام که این طرح برای شهرستان ما هم آورده‌های مادی وهم  معنوی داشته باشد و اگر توانستیم این شهرستان پاک و عاری از مواد مخدر داشته باشیم، قطعاً در شهرستان‌های استان‌های دیگر موفق خواهیم بود، بنابراین درخواست این بوده که یک مقدار در این موضوع اهتمام بیشتری شود و فعالیت بهتری صورت پذیرد که اینجانب نیز تمام تلاش خود را در این زمینه داشته‌ام.

فارس: کنگره ملی شهدای خط‌شکن در شهرستان فلاورجان برگزار می‌شود، در این رابطه توضیح دهید؟

موسوی لارگانی: در این زمینه که  به‌جز خود اصفهان در ۴ شهرستان استان اصفهان این کنگره برگزار می‌شود که شهرستان کاشان، نجف‌آباد، خمینی‌شهر و چهارمین هم شهرستان فلاورجان است که تعداد شهدای این شهرستان نسبت به شهرستان‌های دیگر بیشتر است یعنی شهرستان فلاورجان از نظر تعداد شهدا در استان اصفهان بعد از خود شهر اصفهان پنجمین شهرستان استان است که در جهت حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی جوانان پاک و مظلومی را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است که کنگره ملی شهدا در آن شهرستان برگزار خواهد شد اما به علت عدم آمادگی امکانات و مخصوصاً سالن  اجتماعی که قرار است کنگره ملی در آنجا  برگزار شود به سال ۹۷ موکول شده است، وبه لطف خدا این کنگره برگزار خواهد شد.

فارس: فرصتی که این کنگره برای فلاورجان ایجاد می‌کند را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

موسوی لارگانی: فرصت این کنگره ملی برای شهرستان فلاورجان بسیار ارزشمند است چراکه یکی از سران قوا و مسؤولان کشوری و لشکری در این کنگره حضور پیدا خواهند کرد و می‌توانیم هم توانمندی‌های شهرستان فلاورجان در این کنگره نشان دهیم و با برگزاری نمایشگاه در حاشیه این کنگره توانمندی‌های شهرستان را به سمع و نظر مسؤولان رده‌ بالای کشور برسانیم و هم مشکلات شهرستان را به‌ نوعی بیان کنیم که  فکری بهتر به حال  شهرستان فلاورجان شود.

برای برگزاری این کنگره همه مسؤولان شهرستان پیگیری فراوانی داشته‌اند و جلسات متعددی برگزار شده که خود حقیر هم پیگیری‌های برای ساخت سوله و برای نشر آثار شهدا به‌صورت مستقیم داشته‌ام و اعتقادم بر این است که هر چه داریم از برکت خون شهدای عزیز بوده، یعنی شهدای عزیز حق حیات بر گردن مردم بسیار دارند و اگر نبودند خون شهدای عزیز و مقاومت‌هایی که ایثارگران، آزادگان و جانبازان این مرز و بوم که از خود نشان دادند امثال ما به عنوان مسؤول نبودیم و به‌عنوان کوچک‌ترین خدمتگزار مردم شریف شهرستان  به‌ویژه خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان ایثارگران و  آزادگان قول خواهم داد آنچه توان دارم در جهت برگزاری هرچه بهتر این کنگره ملی شهدا در خدمت ستاد برگزاری این کنگره و در خدمت مردم شریف شهرستان باشم.

فارس: با توجه به‌ اغتشاشات دی ماه سال ۹۶ در قهدریجان، دشمنان با سوءاستفاده به دنبال بدنامی این شهر بودند، شما به‌عنوان نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی چگونه از حق مردم دفاع کرده و واقعیت را عنوان کردید؟

موسوی لارگانی: به نظر من مردم شریف فلاورجان جزو نجیب‌ترین و مؤمن‌ترین  مردم کشور هستند و به‌ویژه مردم شهر قهدریجان که ۲۲۵ شهید گلگون‌کفن تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده‌ و شاید کمترین خانواده شهیدی را سراغ داریم که در شهر  قهدریجان یا خودش شهید نداده باشد یا نسبتی با شهدا نداشته باشد؛ اکثر مردم این بخش کشاورز هستند و حتی در بعضی از محصولات کشاورزی هم نمونه‌اند و به‌طور مثال محصول پیاز شهر قهدریجان نه‌ فقط برای نیاز داخل بلکه برای دیگر کشورها صادر می‌شود.

فارس: از دیگر ویژگی‌های مردم قهدریجان بگویید؟

موسوی لارگانی: این مردم سخت‌کوش تلاششان بر این بوده که از همین آب کم  مقداری کشاورزی انجام دهند چراکه  واقعاً تعداد قابل‌توجهی از این‌ها با سختی دارند زندگی می‌کنند تلاش کرده‌اند که زنده بمانند نه اینکه زندگی کنند، بنابراین مردم این خطه کسانی هستند که ساده‌زیست و متدین بوده و در زمان جنگ تحمیلی نه‌تنها  فرزندانشان را راهی جبهه‌های حق علیه باطل کردند بلکه حتی روزانه چندین کامیون اقلام هم راهی جبهه‌های حق علیه باطل می‌کردند.

فارس: نظر کلی خود را در رابطه با حوادث دی ماه سال گذشته اعلام کنید؟

موسوی لارگانی: در این جریانات اخیری که پیش آمد عده‌ای برای بدنام کردن  شهرستان فلاورجان و به‌ویژه شهر قهدریجان که یک‌بار از آثار سیاسی ضربه خورده است، به دنبال سوءاستفاده از این مردم  نجیب بودند که پس از بررسی‌ها متوجه آن  شدند که عوامل اصلی و کسانی که شعارهای ساختارشکنانه سر می‌دانند از این شهر نبودند و حقیر هم در مجلس شورای اسلامی و با بانگ بلند فریاد زدم که این‌ها مردم قهدریجان نیستند.

هوشیاری مردم شریف این شهر باعث شد که شهر قهدریجان دوباره اثبات ولایت و نظام را در عمل نشان دهد که باید  از امام‌جمعه بخش قهدریجان در این زمینه تشکر کرد که با روشنگری باعث شدند افرادی هم که فریب‌خورده بودند متوجه شوند که این حرکت و این برنامه در اتاق فکری در انگلستان، آمریکا و عربستان تشکیل‌شده و هدفشان این است که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خدشه‌دار کنند که هوشیاری مردم قهدریجان باعث شد مشت محکمی بر دهان یاوه‌گویان زده شود.  

فارس: در بحث دغدغه‌های مردم و مراجعات به دفتر شما چقدر پاسخ‌گو هستید؟

موسوی لارگانی: همان‌طور که در بحث قبلی اشاره کردم  طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دو وظیفه مهم نماینده قانون‌گذاری و نظارت است که به دلیل کم‌کاری بعضی از مسؤولان افرادی که در دفتر نمایندگان حاضر می‌شوند و درخواست‌هایی را از نمایندگان مجلس دارند که هیچ‌کدام ربطی به وظیفه نمایندگی ندارد مثلاً یکی از بیشترین مراجعات به دفاتر نمایندگان  اشتغال است درحالی‌که وظیفه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ هرچند که قبلاً که این ۳ وزارت خانه هم ادغام نشده بود هرکدام به دیگری ارجاع می‌دادند و درحالی‌که حاضر هم‌چنین می‌گویند که وظیفه تنها این وزارتخانه‌ها نیست.

فارس: نظر شما در رابطه با وضعیت اشتغال جوانان چیست؟

موسوی لارگانی: بعضی از جوانان ما که جویای کار هستند کار را فقط کارهای اداری و دولتی می‌نامند و با شرکت‌های بخش خصوصی کار نمی‌کنند این در حالی است که در دنیا شاید دولت جمهوری اسلامی ایران جزو متورم‌ترین دولت‌ها از نظر نیرو است اما از نظر بازدهی بسیار کمی دارد؛ با توجه  به این که نیروی کار در نهادهای دولتی  با کشورهای پیشرفته قابل‌مقایسه نیست و چند برابر آن‌ها نیروهای که در دولت هستند یا دیگر نهادها اما  بازدهی آن چنان ندارند با توجه به این که کار مفید در ایران خیلی کمتر از ۲ ساعت است درحالی‌که اگر به یکی از کشورهای دیگر که اقتصاد جهان را در اختیار کنید، مراجعه کنید مثلاً اگر قرار است ۱۰ دقیقه یا نیم ساعت برای استراحت و موارد دیگر وقت بگذارند یک ثانیه هم بیشتر نیست.

فارس: فعالیت خود در مجلس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نطق و تذکرات خود را چقدر مؤثر می‌دانید؟

موسوی لارگانی: در زمان وظیفه نمایندگی حقیر فقط در دوره اولی که در مجلس شورای اسلامی حضور داشتم  به‌اندازه چند دوره که  نماینده از شهرستان فلاورجان در مجلس حضورداشته باشد، نطق و تذکر داشته‌ام و در ۳ دوره متوالی سعی و تلاشم بر این بوده که در تذکرات شفاهی و کتبی و نطق‌ها از حق مردم شریف شهرستان فلاورجان دفاع کنم که در دوره نهم  مجلس بر طبق  پژوهشی که دانشگاه تهران انجام داده بود، به‌عنوان عملکرد نمایندگان دوره نهم از نظر تذکر و حضور در جلسه و مسائل نظارت به‌عنوان رتبه دوم در مجلس از حقیر نام‌برده بودند و همان‌طور که اشاره کردم در فاصله چند ماهی یک‌بار چندین مرتبه از طریق هیأت‌رئیسه تقدیر شده تقدیر تلاشم بر این بوده که وظیفه را در مجلس شورای اسلامی انجام دهم.

فارس: اگر بخواهید شاخص‌ترین اقدام مؤثر و مهم خود در مجلس شورای اسلامی را نام ببرید، چه خواهید گفت؟

موسوی لارگانی: با این حال هزینه مالی آن چنانی هم در اختیار نماینده نیست که جواب‌گو باشد و نماینده زمانی که اعتبار نامه‌اش تصویب می‌شود نماینده ملت ایران است، بنابراین از مردم می‌خواهم که از نمایندگان خود بخوانند قانون خوب تصویب کنند، درخواست کنند نظارت بر اجرای قوانین داشته باشد، قوانینی که مانع اشتغال و کسب‌وکار را می‌شود اصلاح کنند چراکه این‌ها وظایف نماینده است  اما باز با این حال دفتر حقیر به روی تمامی اقشار مردم باز است، به روی تمامی اقشار مردم باز است.

فارس: در خصوص آلودگی هوا چه اقداماتی را در سطح استان پیگیری کرده‌اید؟

موسوی لارگانی: فعالیت شاخصی که برای شهرستان فلاورجان پیگیری کردم بحث عوارض آلایندگی و ارزش‌افزوده که اصل  آن در مجلس هشتم تصویب‌ شده بود و  قبلاً هیچ پولی پرداخت نمی‌شد و اصلاح  ماده ۳۸ و ۳۹ قانون ارزش‌ افزوده و آلایندگی که الآن شهرداری و دهیاری‌های شهرستان شاید هنوز هم به‌حق واقعی نرسیدند.

در حال حاضر یک بودجه‌ای که بتوان یک سری از کارهای عمرانی و هزینه‌های جاری  را پرداخت کنند، به‌صورت ماهیانه به‌حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز می‌شود که اگر قبل از بنده که خدمتگزار مردم هستم از این موضوع دفاع کرده بودم،  قطعاً سال‌های قبل به این حق می‌رسیدند و آلاینده‌های صنایع بزرگ از دیروز و امروز نیست و این کار ارزشمند برای مردم شریف شهرستان بوده و اگر می‌بینیم دهیاری‌ها و شهرداری‌های ماه فعالیت عمرانی دارند این است که این‌یک کار ارزشمند بوده که برای شهرستان فلاورجان و شهرستان‌های مثل شهرستان فلاورجان که با این مشکل روبرو بوده‌اند انجام‌شده است.

فارس: صحبت پایانی؟

موسوی لارگانی: لازم می‌دانم از خبرگزاری‌های که به‌موقع اخبار مجلس و دولت را خبررسانی مخصوصاً از خبرگزاری‌های که اخبار را صادقانه به اطلاع مردم می‌رساند به‌ویژه از خبرگزاری فارس که جزو پرمخاطب‌ترین خبرگزاری‌هاست، تشکر کنم.

 رسانه‌های ما وظیفه سنگینی بر دوش دارند، باید اطلاعات را بدون کم‌وکاست در اختیار مردم قرار دهند و به‌نوبه خودم از همه خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری، جراید و سایت‌های خبری و صداوسیما تشکر کنم چراکه خدمات ارزنده‌ای را به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی دارند و لازم می‌دانم از خبرگزاری  که بعضی مواقع مباحث انحرافی را و مباحثی  که باعث بدبینی برای نظام ایجاد شود  را توصیه کنم دست از این حرکات و خبررسانی‌ها  بردارند چون همه ما به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و خون شهدا در آرامش زندگی می‌کنیم و این  افتخاری که نصیب ما شده است مدیون زحمات حضرت امام در سال‌هایی که در تبعید بودند و پس از آن فرزند خلفشان از آن رهبر معظم انقلاب تلاش‌های شبانه‌روزی و تلاش‌های مجدانه و مقام معظم رهبری بوده  که نظام ما مقابل زیاده‌خواهی‌های استکبار و هم‌پیمانانش محکم ایستاده و باید تلاش کنیم انقلاب ما متصل به انقلاب جهانی امام زمان(عج) شود و پرچم نهضت اسلامی به دست ایشان برسد.

==============

گفت‌وگو از محسن توکلی

==============

انتهای پیام/و

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *