در گفت‌وگو با فارس عنوان شد توضیحات دبیر اجرایی ششمین کنفرانس بین‌المللی افق نو درباره روز نخست این کنفرانس

«غلامرضا منتظمی» دبیر اجرایی ششمین کنفرانس بین‌المللی افق نو در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره این کنفرانس که تحت عنوان «فلسطین پایتخت همیشگی قدس» از امروز (شنبه) در شهر مقدس مشهد آغاز به کرده و تا روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ادامه دارد، عنوان کرد: کنفرانس مزبور در خصوص دو حادثه‌ای که پیش  بینی می‌شد اتفاق بیفتد، برنامه‌ریزی شده است یکی خروج آمریکا از برجام و دیگری بحث انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس شریف.

وی شخصیت‌های دعوت شده به این کنفرانس را شخصیت‌های بسیار سرشناس بین‌المللی و تاثیرگذار خواند و افزود: «مایکل مالوف» مشاور سابق پنتاگون از جمله حاضران در این کنفرانس بود که امروز به ایراد سخنرانی پرداخت و اطلاعات طبقه بندی شده مهمی را مطرح کرد که نشان داد مطالبی که مقام معظم رهبری اشاره می‌کنند در خصوص اینکه آمریکایی‌ها به دنبال براندازی هستند، کاملا درست است.

منتظمی اضافه کرد: وی همچنین بیان کرد که آمریکا تحت فشار یهودیان افراطی و اسرائیلی‌ها مجبور شد به عراق و افغانستان حمله کرده و در منطقه مداخله کند. مالوف همچنین به بحث برجام و موضوع فلسطین نیز اشاره کرد.

وی اضافه کرد: «پیتر وارن» بازنشسته وزارت خارجه آمریکا از دیگر سخنرانان امروز بود که  به خاطر اطلاعاتی که از عراق داشت و عنوان کرده بود آمریکا براساس اطلاعات دروغین به این کشور حمله کرده، به خاطر افشاگری در این قضیه برکنار شد.

دبیر اجرایی ششمین کنفرانس بین‌المللی افق نو همچنین به سخنرانی «اسپرینگ من» سرکنسول آمریکا در جده اشاره کرد که کتابی جنجالی منتشر و در آن عنوان کرده که آمریکا در جده اقدام به صدور ویزا برای نیروهای القاعده می‌کرده است.

وی خاطرنشان کرد: «اسکات بنت» افسر جنگ روانی پنتاگون هم از دیگر سخنرانان امروز بود که سخنرانی تکان دهنده‌ای را صبح امروز ارائه کرد و بازتاب خوبی در سطح کشور داشت.

منتظمی عنوان کرد: این موارد نشان می‌دهد که اتفاقات مهمی در آمریکا و اروپا رخ می‌دهد و به نظر می‌رسد وزارت خارجه ایران قدری نسبت به این موارد کم توجه است و باید بیشتر روی اینها سرمایه‌گذاری و کار کند. این‌ها ظرفیت‌های منتقدی هستند که اسلحه‌ای ندارند و یکسری حقایق را بیان می‌کنند و معتقدند که نفوذ و سیطره اسرائیل بر آمریکا منافع و امنیت ملی آمریکا را تهدید می‌کند.

وی با بیان اینکه دیپلمات‌های ما از مهارت‌های بالایی برخوردارند، خاطرنشان کرد: آنها باید این چالش‌ها و فرصت‌ها را شناسایی و از آنها کنند و همانطور که یک سازمان غیرانتفاعی کوچک در حاشیه قادر است کارهای بزرگی را انجام دهد، وزارت خارجه نیز می‌تواند چنین کارهای بزرگی را صورت دهد.

دبیر اجرایی ششمین کنفرانس بین‌المللی افق نو همچنین درباره ترکیب مهمانان خارجی شرکت کننده در این کنفرانس گفت که ۵۵ مهمان خارجی از ۲۰ کشور اروپای شرقی، غربی، روسیه و آمریکا در این همایش حضور دارند و افزود: ۱۶ مهمان از آمریکا در این کنفرانس حضور دارد و در زمینه دریافت روادید برای آنها نیز همکاری صورت گرفت.

وی عنوان کرد: امروز شروع خوبی بود و پیشنهاد شد که نباید موارد مطرح شده فقط به سخنرانی محدود و منحصر شود و باید طراحی کرد که به قضیه فلسطین و رفع آلامی که فلسطینی‌ها متحمل می‌شوند، کمک کرد.

منتظمی با بیان اینکه این کنفرانس فردا و پس فردا در مشهد ادامه دارد و قرار است به مباحث مختلفی بپردازد، گفت: بعدازظهر دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه مراسم اختتامیه با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *