رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌ و پرورش خبر داد استفاده از تست هوش به‌جای آزمون پیشرفت تحصیلی در گزینش دانش‌‌آموزان تیزهوش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با اشاره به برگزاری فرآیند سنجش دانش‌‌آموزان ورودی پایه هفتم متقاضی مدارس تیزهوشان که در روز جمعه ۵ مردادماه برگزار شد، اظهار کرد: تست هوش مورداستفاده تنها آزمون گروهی معتبر هوش بوده که از روایی و اعتبار لازم برخوردار است.

وی افزود: این آزمون غیرکلامی توانایی مخاطبان را در سطوح بالای شناختی را رصد می‌کند و دانش و حافظه فرد در نتیجه آن چندان تأثیرگذار نیست.

عمادی تصریح کرد: در آزمون امسال بیش از۱۵۰ هزار دانش‌آموز شرکت کردند که ۸۰ هزار نفر پسر و ۷۰ هزار نفر دختر بودند که به مدت یک ساعت به ۶۰سؤال چهار گزینه‌ای و۵ سؤال تشریحی پاسخ دادند.

وی ادامه داد: تمام آزمون‌های فردی و گروهی موجود در کشور همواره در دسترس همگان است و این موضوع در نتیجه سنجش هوش تأثیرگذار نیست؛ ضمن اینکه هیچ فردی از اینکه چه نوع آزمونی اجرا می‌شود مطلع نبوده و امنیت و اجرای بهینه آزمون در سراسر کشور گزارش شده است.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش افزود: جایگزینی تست هوش به‌جای آزمون پیشرفت تحصیلی، یک حرکت تحولی و روبه‌جلو وگام بلندی در جهت حذف آزمون‌های غیراستاندارد از دامن نظام تعلیم و تربیت و افزایش کیفیت‌ نظام آموزشی است.

نتایج این سنجش در نیمه اول شهریورماه اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *