عضو کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کرد فاصله ۱۷ برابری دهک بالا و پائین جامعه/ ۵۰۰ هزار نفر حقوقشان به اندازه ۳ میلیون نفر دیگر است

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، رضا شیران بعدازظهر امروز در نشست مشترک اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با مدیران دستگاه‌های اجرایی استان فارس با اشاره به دلایل آسیب‌های اجتماعی در کشور اظهار داشت: بی‌عدالتی در پرداخت حقوق و دستمزد، فاصله فاحش دهک‌ها، اتباع بیگانه و… از دلایل آسیب‌های اجتماعی است.

وی با اشاره به رشد شاخصه‌های توسعه در کشور پس از انقلاب اسلامی همچون پیشرفت‌ها در عرصه علم، پزشکی، زیرساخت‌ها و… افزود: باوجود پیشرفت‌های چشمگیر، آسیب‌های اجتماعی را باید در مسائل مختلفی همچون اقلیم، توزیع ناعادلانه پول، فرهنگ و سنن و… مشاهده کرد.

شیران خاطرنشان کرد: بودجه سال ۹۷ نشان می‌دهد که روزانه بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان خرج روزمره کشور است و ۲۱۰ هزار میلیارد تومان حقوق ناعادلانه پرداخت می‌شود یعنی یک‌هفتم حقوق بگیرها به‌اندازه‌ای می‌گیرند که شش‌هفتم می‌گیرند! به طوری که ۵۰۰ هزار نفر حقوقشان به اندازه ۳میلیون نفر دیگر است.

این نماینده مجلس افزود: فاصله دهک‌های بالا و پائین جامعه امروز به ۱۷ برابر رسیده است و این فاصله تولید آسیب اجتماعی می‌کند، چراکه یک عده از سیری نمی‌دانند چکار کنند، یک عده از گرسنگی!

وی ادامه داد: ما برای مسکن دهک‌های پائین جامعه چکار کرده‌ایم؟ در صورتی ۴۸ درصد جمعیت جامعه را دهک‌های پائین تشکیل می‌دهند. آیا اگر در حوزه مسکن ارزان‌قیمت کار می‌کردیم بازهم شاهد حاشیه‌نشینی در شهرها بودیم؟

شیران اضافه کرد: متأسفانه رشد جمعیت نیز در برنامه‌ها و تصمیم‌گیری‌ها دیده نشده است به‌طوری‌که در دهه ۶۰ به هر دلیلی اتباع بیگانه وارد کشور شده و در حال حاضر نزدیک به یک‌میلیون نفر فرزند این اتباع حاصل ازدواجشان با زنان ایرانی بوده است.

انتهای پیام/و

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *