علی‌رغم کاهش نرخ بیکاری، جایگاه ایران در جهان دو پله نزول کرد/ ایران هفدهمین کشور با بیکاری بالا در جهان

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، در جدیدترین گزارش از سری گزارش‌های چشم‌انداز اقتصادی جهان که توسط صندوق بین‌المللی پول منتشر می‌شود، این نهاد بین‌المللی، میزان بیکاری در ایران در سال ۲۰۱۷ را ۱۱٫۸ درصد اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری در ایران در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۲٫۴ درصد بوده است که به این ترتیب با کاهش بیکاری مواجه شده‌ایم. درعین حال، در این گزارش نرخ بیکاری سال ۲۰۱۸ را ۱۱٫۷ درصد پیش‌بینی شده است.

بررسی جدیدترین آمار صندوق بین‌المللی پول از میزان بیکاری در کشورهای جهان در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد، ایران جایگاه هفدهم را در میان کشورهای مورد بررسی در اختیار دارد و علی‌رغم کاهش بیکاری رتبه ایران نسبت به سال ۲۰۱۶ دو پله نزول کرده است.

هرچه رتبه کشوری بالاتر باشد یعنی بیکاری کمتری دارد و هرچه رتبه کمتر و به ابتدای فهرست نزدیک شویم کشورها با نرخ بیکاری بیشتری مواجه هستند.

ایران در سال ۲۰۱۵ رتبه ۲۵ را در اختیار داشت و این جایگاه در سال ۲۰۱۶ شش پله نزول کرد و به جایگاه نوزدهم رسید. در عین حال، رتبه ایران به لحاظ بیکاری هنوز نتوانسته به جایگاه پیش از دولت یازدهم بازگردد و طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶) ۱۲ پله نزول کرده است.

رتبه ایران در رده‌بندی کشورهای جهان به لحاظ بیکاری در سال ۲۰۱۳ برابر با ۲۹ و در سال ۲۰۱۴ برابر با ۲۶ بوده است که در سال ۲۰۱۵ به ۲۵ و در سال ۲۰۱۶ به ۱۹ و در سال ۲۰۱۷ به ۱۷ رسیده که به معنای بدتر شدن جایگاه ایران در رده‌بندی جهانی است. هرچه رتبه از این لحاظ بیشتر باشد، آن کشور بیکاری کمتری دارد.

بر اساس برآوردهای این نهاد بین‌المللی، نرخ بیکاری ایران در سال۲۰۱۳ برابر با ۱۰٫۴ درصد، در سال ۲۰۱۴ برابر با ۱۰٫۶ در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۱ درصد و در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۲٫۴۵ درصد برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، آفریقای جنوبی رتبه نخست بیکاری در جهان را با ۲۷٫۴ درصد به خود اختصاص داده است و پس از ونزوئلا با ۲۷٫۰۹ درصد و مقدونیه با ۲۲٫۵ درصد قرار دارد.

به این ترتیب، یونان ۲۱٫۴، بوسنی هرزگوین ۲۰٫۵ درصد، سودان ۱۹٫۶، ارمنستان ۱۸٫۹ درصد، اسپانیا ۱۷٫۲۲ درصد، نیجریه ۱۶٫۴ درصد، تونس ۱۵٫۳درصد، صربستان ۱۴٫۶درصد، آلبانی ۱۳٫۹ درصد، برزیل ۱۲٫۷ درصد، پرتوریکو ۱۲٫۵درصد، مصر و جامائیکا ۱۲٫۲ درصد، کرواسی و جمهوری سائوتومه و پرنسیپ ۱۲٫۱ درصد، در رتبه‌‌های بعدی قرار دارند.

انتهای پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *