«فؤاد حسین» از دلیل انصراف خود از ریاست‌جمهوری عراق گفت

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «فؤاد حسین» نماینده حزب دموکرات کردستان عراق برای پست ریاست‌جمهوری و رقیب «برهم صالح» در روز سه‌شنبه گذشته به هنگام رأی‌گیری در پارلمان به نشانه اعتراض از نامزدی خود انصراف داد و اینگونه شد که «برهم صالح» به ریاست‌جمهوری عراق رسید.

به نوشته پایگاه خبری شبکه السومریه، «فؤاد حسین» در بیانیه‌‌ای مدعی شد که دو ساعت پیش از رأی‌گیری در پارلمان، حزب اتحاد میهنی کردستان عراق که «برهم صالح» را نامزد خود اعلام کرده بود، پا روی توافق با حزب دموکرات عراق گذاشته و او به همین دلیل از نامزدی خود انصراف داده است.

«فؤاد حسین» در بیانیه خود ادعا کرده است که «نیچروان بارزانی» و «بافل طالبانی» توافق کرده بودند که یک نامزد واحد را برای پست ریاست‌جمهوری به پارلمان معرفی کنند و این توافق تا دو ساعت پیش از آغاز رأی‌گیری پا برجا بود.

او افزود: «اما همزمان با آغاز جلسه پارلمان، به یکباره متوجه شدیم که طرف مقابل نه تنها کاندید خود را از روند رأی‌گیری عقب نکشیده، بلکه وارد ائتلاف با چندین گروه و حزب سیاسی عراقی نیز شده و مواد توافق بین ما را نقض کرده است.»

رأی‌گیری برای انتخاب رئیس‌جمهور عراق از سوی پارلمان این کشور روز سه‌شنبه سرانجام صورت گرفت و با انصراف «فؤاد حسین» نماینده حزب دموکرات عراق در دور دوم رأی‌گیری، «برهم صالح» با کسب ۲۱۹ رأی از سوی نمایندگان پارلمان عراق به سمت ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد.

«مسعود بارزانی» در همان دقایق ابتدایی خروج فؤاد حسین از صحن پارلمان مدعی شده بود که ساز و کار انتخاب رئیس‌جمهور بر خلاف دوره‌های پیشین است و مورد پذیرش حزب دموکرات کردستان نیست.

انتهای پیام/د

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *