فارس گزارش می‌دهد گفتاردرمانی مسؤولان در مورد بازارچه‌های مرزی تا کی ادامه دارد/ ارگان‌های نظارتی مچ سودجویان را بگیرند!

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، با راه‌اندازی بازارچه‌ها و گذرگاه‌های مرزی و البته استفاده بهینه از ظرفیت‌های اقتصادی مرزها و به کارگیری توان بومی همان مناطق، وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم مرزنشین منطقه رونق می‌یابد.

توسعه اقتصادی مناطق دور افتاده و محروم در شهرهای مرزی با توجه به مقوله امنیت مرزی و بهره‌گیری از قابلیت‌های مرزنشینان در دفاع از حریم کشور، اهمیت بازارچه‌های مرزی را مطرح می‌کند و رونق خاصی به اقتصاد ساکنان حاشیه مرزهای رسمی می‌بخشد.

نبود استراتژی و برنامه منظم در خصوص مبارزه با قاچاق، ناهمگونی قوانین صادرات و واردات، همکاری نکردن کشورهای همسایه و… در وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مرز تاثیرگذار است، طی چند سال اخیر، به رغم اصلاح بسیاری از این مشکلات و اراده رفع سایر مشکلات، هنوز سایه برخی قوانین و دستورالعمل‌های دست و پاگیر مبادلات مرزی را متاثر کرده است.

  مقام معظم رهبری در تاریخ ۹۵/۲/۸ در خصوص نحوه مبارزه با باندهای اصلی بزرگ قاچاق کالا می‌فرمایند: مراد من از قاچاق، فلان کوله‌بر ضعیف نیست که می‌رود یک چیزی را برمی‌دارد روی کول خودش می‌آورد؛ با او مبارزه هم نشود اشکالی ندارد.

این فرمایشات رهبری انقلاب توجه ایشان به مرزنشینان در بازارچه‌های مرزی را نشان می‌دهد و راه را برای کم‌کاری مسؤولان در فعال کردن بازارچه‌های مرزی به بهانه مقابله با قاچاق می‌بندد.

به دنبال از بین رفتن مزارع کشاورزی سیستان و بیکاری و رکود اقتصادی شدید در این منطقه، مسؤولان نسخه شفابخش این شرایط حاد را، بازگشایی بازارچه‌های مرزی نه به صورت مقطعی بلکه رسمی و مدیریت شده عنوان کردند.

گفتاردرمانی دولتمردان در مورد بازارچه‌های سیستان و بلوچستان تا کی؟!

استاندار سیستان و بلوچستان در کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان با مهم برشمردن اهمیت ایجاد اشتغال مبتنی بر مرز، تسریع در رفع موانع پیش رو و راه‌اندازی بازارچه‌های جدید استان را مورد تاکید قرار داد.

سید دانیال محبی اظهار داشت: کاهش نزولات جوی و تغییر اقلیم باعث از بین رفتن زمینه اشتغال در حوزه کشاورزی و دامداری و مهاجرت روستائیان و عشایر به شهرها شده است، که با راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی و بهره‌برداری حداکثری از مرز باید شرایط استفاده مرزنشینان فراهم گردد.

وی گفت: در حال حاضر از این تعداد بازارچه بازارچه در امر صادرات و واردات کالا فعال می باشند و ۶ بازارچه جدید تاکنون فعال نشده‌اند که این مهم باید هرچه سریعتر تحقق یابد.

بازارچه‌های مرزی جدید در بش‌دلبر، تخت عدالت و شاهگل، میرجاوه و جالق و میل ۱۶۰ سراوان راه‌اندازی می‌شود

مدیرکل امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری نیز در این زمینه اظهار کرد: آیین‌نامه ساماندهی مبادله کالا در بازارچه‌های مرزی در سال گذشته به تصویب هیأت وزیران رسیده است که بر اساس آن در ۴ استان مرزی کشور مجوز فعالیت برخی از بازارچه های مرزی که در گذشته به صورت گذر مرزی فعال بودند صادر شد.

علیرضا نورا با بیان اینکه سهم استان سیستان و بلوچستان از بازارچه‌های جدید کشور ۶ بازارچه است، افزود: دولت بیشترین تعداد بازارچه‌های جدید را بر اساس شرایط ویژه استان به این استان اختصاص داده است.

وی ادامه داد: بر اساس تصویب‌نامه هیأت وزیران، سقف کلی تخفیف در سود بازرگانی کالاهای وارداتی ۹۰۰ میلیارد تومان در سال برای تمام کشور در نظر گرفته شده است؛ که با احتساب ۵۰۰ هزار تومان تخفیف ماهیانه برای هر فرد ساکن در شعاع مشمول، در مجموع ۱۵۰ هزار نفر امکان استفاده از تخفیفات مقرر در این تصویب نامه را در هر ماه دارند.

دبیر کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان؛ جانمایی معابر جدید، شناسایی نقاط مشمول، شناسایی و احصاء مرزنشینان و صدور کارت مرزنشینی توسط شرکت تار، فراهم کردن زیرساختهای اولیه و تعیین مسئولیت ها و تامین نیروی انسانی را از اولویت‌های کاری این کارگروه برای آغاز فعالیت بازارچه‌های جدید برشمرد.

نورا با بیان اینکه شعاع مرزی برای تمام نقاط کشور ۲۰ کیلومتر در نظر گرفته شده در حالی که شعاع مشمول در استان سیستان و بلوچستان ۵۰ کیلومتر تعیین شده است، افزود: شهرهای واقع در شعاع ۵۰ کیلومتر به استثنای مراکز شهرستان‌ها، مشمول تسهیلات بازارچه‌های مرزی می‌گردند.

  مسؤولان محترم! تمامی مردم سیستان و بلوچستان بازارچه‌های مرزی را بهترین راه رونق اقتصادی منطقه می‌دانند و کاملا به پیامدهای مثبت آن واقف هستند و بجای تبیین تاثیرات مثبت بازارچه‌های مرزی، از شما انتظار اقدام و عمل دارند، پس امید که گفتار درمانی را تعطیل و عمل به وعده‌ها را سرلوحه کار قرار دهید.

چرا وعده‌های مسؤولان در مورد بازارچه‌های مرزی محقق نمی‌شود؟!

امام جمعه زابل در زمینه لزوم راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی اظهار کرد: در مورد مرز هر چه سریعتر یک تصمیم عُقلایی گرفته شود، طرح تجارت چمدانی که ما بارها در موردش گفتیم چه شد؟ ما از مطالبات خود خسته نخواهیم شد.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر کیخا گفت: چرا بعضی از افراد جلوی اجرایی شدن و فعال شدن بازارچه‌های مرزی را می‌گیرند؟ اینکه بازارچه‌های مرزی شکل نگیرد چه افرادی نفع می‌برند، چه قاچاقچیان کالا و ویژه‌خواران و سودجویانی از نبود بازارچه‌های مرزی سود می‌برند، مسولان نظارتی مُچ اینها را بگیرید و به مردم معرفی کنند.

کیخا ادامه داد: ما از مسؤولان یک مدیریت صحیح مرز می‌خواهیم، قول‌هایی در مورد بازارچه های مرزی داده شد اما مثل گذشته هنوز ما نتیجه‌ای مشاهده نکردیم.

وجود حدود یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرزهای آبی و خاکی فقط یکی از مزیت‌های ژئوپلتیکی سیستان و بلوچستان است که برخی کشورهای بزرگ و توسعه‌یافته در آرزو و رویای داشتن حتی یک کیلومتر مرز آبی هستند.

امیدواریم مسؤولان محترم از این فرصت به نفع رونق دادن اقتصاد مردم بهره‌گیری کنند.

خواسته مردم منطقه سیستان از مسؤولان را در فیلم زیر ببینید.

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *