فرسودگی نیمی از شبکه توزیع آب روستاهای تهران/پرت ۳۸ درصدی آب در شبکه

رضا پوررجب در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه هزار کیلومتر از خطوط فرسوده شبکه روستایی تعویض خواهد شد، گفت: نیمی از دو هزار و ۱۲۳ کیلومتری شبکه توزیع آب روستاهای تهران عمر مفید خود را از دست داده‌اند، بنابراین باید تا پایان برنامه ششم توسعه میزان هدر رفت به کمتر از ۳۰ درصد کاهش یابد.

* پرت آب در روستاهای تهران در حال حاضر به ۳۸ درصد رسیده

وی با بیان اینکه پرت آب در روستاهای تهران در حال حاضر به ۳۸ درصد رسیده است، گفت: بخش زیادی از شبکه‌های آب‌رسانی روستاهای استان تهران دچار فرسودگی شده است، بنابراین تا پایان برنامه ششم توسعه بیش از یک هزار کیلومتر از لوله‌های فرسوده شبکه تعویض خواهد شد که اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان نیاز دارد.

پوررجب روستاهای تحت پوشش را ۴۱۲ روستا عنوان کرد که از طریق ۴۳۰ منبع آب با دبی ۳ هزار لیتر بر ثانیه، توزیع آب برای مشترکان انجام می‌دهند، اظهار داشت: تعداد مجتمع‌های آب رسانی ۲۶ مجتمع بوده که ۲۳۰ روستا تحت پوشش این مجتمع‌ها با جمعیتی بالغ بر ۵۷۶ هزار و ۱۱۰ نفر قرار دارند.

وی گفت: قرار است امسال ۶۳ روستا را از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با اعتباری بالغ بر ۲۵۴ میلیارد ریال به مجتمع‌های آبرسانی تجهیز کنیم که جمعیتی بالغ بر ۱۶۵ هزار نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد.

مدیرعامل شرکت آبفار استان تهران با بیان اینکه تا پایان سال جاری ۱۳ مجتمع آبرسانی روستایی تکمیل و وارد مدار خواهد شد، ادامه داد: با تکمیل واحدهای یاد شده، حدود ۵۶ روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر تحت پوشش آب آشامیدنی شبکه قرار خواهند گرفت.

*راهکارهای بلندمدت طرح مقابله با آلودگی آب شرب تهران

پوررجب خاطرنشان کرد: در راستای اجرای بندهای ۶ و ۱۸ راهکارهای بلندمدت طرح مقابله با آلودگی آب شرب تهران مصوب شورای عالی امنیت ملی و به منظور ارتقاء سطح بهداشت نسبت به مطالعات فاضلاب ۳۶ روستای حوزه سد لتیان و ۲۳ روستای حوزه سد ماملو اقدام شده است.

وی ادامه داد: کیفیت آب روستاهای استان تهران مطابق استاندارد سازمان بهداشت جهانی (WHO) است و هم‌اکنون ۳۵۴ حلقه چاه وظیفه تامین آب ۴۱۲ روستای استان را بر عهده دارند و روزانه سه هزار لیتر بر ثانیه آب با کیفیت از طریق چاه‌های یاد شده تولید و توزیع می‌شود.

*کیفیت آب در تهران بسیار بالا است

پوررجب خاطر نشان کرد: کیفیت آب در تهران بسیار بالا است، بنابر این این دستگاه‌های تصفیه آب کلسیم و منیزیم موجود در آب را از بین می‌برد، بنابر این استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب توصیه نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه برای افزایش کیفیت آب روستاهای جنوب تهران (شهرستان ری) از روش نانوفیلتراسیون برای تصفیه آب مجتمع شهید تهرانی استفاده شده است،‌ گفت: راه‌اندازی آزمایشگاه سیار برای مراقبت از بهداشت آب در سیستم توزیع شبکه و مخازن هر روز از روستاها بازدید و نسبت به کلرسنجی و آزمایشات شیمیایی اقدام می‌شود.

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *