ماجراهای آقازاده کم‌ حافظه/ فرزند کروبی به دنبال تداوم حصر!

مجله خبری فارس پلاس: «در آخرین جلسه‌ی شورایعالی امنیت، مصوب شده است که رفع حصر انجام شود و آن را تمام کنند» [۱] جمله‌ای بود که دیروز به نقل از حسین کروبی فرزند مهدی کروبی در سایت جماران منتشر گردید.
هرچند منابع موثق چنین ادعایی را که پیش از این نیز بارها تکرار شده است را رد کردند، اما به همین بهانه به سابقه اینگونه ادعاها و چرایی آن بویژه از سوی فرزند کروبی خواهیم پرداخت:

ماجراهای حسین کروبی!
اولین بار چند روز پس از آغاز حصر سران فتنه، نام فرزند کروبی در رسانه‌ها منتشر شد.
وی در گفتگو با سایت «سحام نیوز» مدعی انتقال پدر و مادرش به مکانی نامعلوم شد و پس این فضاسازی بود که ناگهان اخباری مبنی بر زندانی شدن سران فتنه و همسرانشان در «زندان حشمتیه» به صورت گسترده منتشر گردید!
هرچند در همان زمان این خبر از سوی مقامات قضائی تکذیب شد [۲] اما نکته جالب این بود که بعدها وی در پاسخ به سوالی درباره فضاسازی و ادعاهای چند ماه پیش خود در مورد انتقال پدر و مادرش از منزل به زندان و یا خاموش بودن چراغ‌های منزل، به طور کلی منکر این قضیه شده و برای توجیه ادعای کذب خود، گفته بود: «نیروها پنجره ها را بسته و روی آنها را پوشانده بودند که هیچ نوری از منزل خارج نشود(!) لذا هیچ گونه علامتی که مبنی بر حضور این عزیزان در منزل باشد وجود نداشت و ما تصور می کردیم هیچ کسی در منزل نیست. حتی ماموران چراغ های پارکینگ و راهرو ها را نیز خاموش کرده بودند.»! [۳]
یکی از موارد دیگر، مراقبت کامل پزشکی از موسوی و کروبی در دوران حصر است، اما فرزند مهدی کروبی هر از چندی تلاش دارد با ادعاهایی مبنی بر «وخامت حال محصورین» یا « دچار شدن آنان به بیماری‌هایی به دلایل شرایط خاص در حصر» خود را در رسانه‌ها مطرح کند اما از آنجا که دروغگو کم حافظه است، وی حتی ادعاهای پیشین خود درباره وضعیت سلامتی پدرش را هم از یاد برده است!
پس از نطق حجت‌الاسلام ذوالنور در مجلس در اعتراض به حمایت برخی نمایندگان مجلس از فتنه‌گران، حسین کروبی در تاریخ پنجم خردادماه ۹۷ گفتگو با خبرآنلاین مدعی شد « در سه سال نخستی که پدرم در خانه امن وزارت اطلاعات بود، به علت کمبود نور، دچار پوکی استخوان شد»![۴]
این ادعا در حالی بود که تنها چند روز پیش از این مصاحبه، در تاریخ ۲۰ فروردین ۹۷ وی در گفتگو با اعتمادآنلاین درباره وضعیت مهدی کروبی گفته بود: « حاج آقا الحمدالله خیلی خوب است» [۵] و اکنون سوالی که پیش می‌آید این است که آیا در همین یک ماه آن هم بعد از ۵ سال تازه وی متوجه گردیده است که پدرش دچار پوکی استخوان شده است یا اینکه باید منتظر بود تا مانند ادعای انتقال به زندان حشمتیه بر اساس «خاموش بودن چراغ‌های منزل» این دروغ خود را هم پس از مدتی توجیه کند؟
علاوه بر این با مرور مصاحبه‌های همین فرد در بازده زمانی چند سال گذشته به دفعات می‌توان ملاحظه کرد که پیگیری امور پزشکی مهدی کروبی از سوی مقامات امنیتی در سطح بالا و حتی بی سابقه ای قرار داشته است!
به عنوان نمونه، چند مورد را ذکر می‌کنیم:
۱٫ مهرماه ۱۳۹۳: حسین کروبی با اشاره به پیگیری روند درمانی پدرش در بیمارستان، اظهار کرد: مراحل درمانی پدرم به خوبی در بیمارستان طی شده و اقدامات لازم از جمله فیزیوتراپی و سی تی اسکن نیز صورت گرفته است. [۶]
۲٫ مردادماه ۱۳۹۲: بعد از تشخیص بیماری پدر توسط پزشکان، مامورین امنیتی، پرونده پزشکی پدر را در اختیار مادرم قرار می‌دهند و اعلام می‌کنند آمادگی داریم تا آقای کروبی را به هر بیمارستان و پزشکی که خانواده تشخیص می‌دهند، انتقال دهیم. به همین دلیل، دوشنبه پدرم به بیمارستان قلب تهران منتقل و تحت عمل آنژیوگرافی قرار گرفته و چهارشنبه مرخص شدند. ایشان را به ساختمانی که در این مدت محل حصرشان بوده، انتقال دادند. خوشبختانه با تلاش تیم پزشکی بیمارستان قلب، همه درمان هایی که لازم بوده به خوبی انجام شد. [۷]
۳٫ آبان‌ماه ۱۳۹۶: پدر در سلامتی کامل به سر می‌برند و حالشان خوب است. این خبر شایعه‌ای بیش نیست. اخیرا تا ساعت ۱۲ شب فرزندان به همراه عروس و نوه‌ها منزل ایشان بودیم که مادر هم حضور داشتند و هیچ اتفاقی خاصی هم رخ نداد.[۸]
از دیگر مسائلی که «کم حافظه بودن فرزند شیخ کروبی» را قطعی می‌کند ماجرای موضع‌گیری وی در برابر سخنان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی است.
ماجرا از آنجا آغاز شد که علی شمخانی در نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت محصورین، گفت : «آقایان هر کس را که اراده کنند و با هرکسی تمایل داشته باشند می‌توانند دیدار داشته باشند و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد». [۹] سخنانی که البته با واکنش حسین کروبی مواجه شده و وی را به این موضع‌گیری وامی‌دارد: «فرد دیدارکننده با آقاى کروبى را نهادهاى امنیتى انتخاب کردند نه محصورین. برای آقای روحانی متاسف هستم که دبیر شورای امنیت ایشان این چنین در مورد حصر توضیح می‌دهد. در ارتباط با ملاقات آقای دوستی با آقای کروبی نیز، نیروهای امنیتی فرد ملاقات کننده را انتخاب کردند که پیش حاج آقا برود و همچنین در مورد اشخاص دیگر نیز به همین ترتیب است » [۱۰]
وی تلاش داشت تا با ادعای «انتخاب دیدارکنندگان با کروبی توسط نهادهای امنیتی» این مساله را القا نماید که اختیاری به محصورین برای انتخاب افراد برای ملاقات داده نشده است در حالی که مرور مصاحبه‌های پیشین حسین کروبی، خلاف واقع بودن این ادعا را به اثبات می‌رساند!
به عنوان مثال وی در گفتگو با جماران گفته است: «در پی درخواست مسئولین امنیتی از آقایان کروبی و موسوی مبنی بر اعلام اسامی مدنظر آنها برای ملاقات، هر دوی این عزیزان گفته اند که ما هیچ اسمی در نظر نداریم و هرکس که خودتان می خواهید برای ملاقات انتخاب نمایید» [۱۱]
اما این ادعاهای حسین کروبی توسط دوست قدیمی پدرش بی پاسخ نماند! اسماعیل دوستی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و از افراد دیدار کننده با کروبی، با تایئد اظهارات دریابان شمخانی مبنی بر اینکه «آقایان موسوی و کروبی هرکسی را اراده کنند می‌توانند ببینند»، در گفتگو با روزنامه فرهیختگان گفت: «کاملا صحبت‌های شمخانی درست است. موضوع آقای کروبی در شورا در حال پیگیری است و به دیدار آقای کروبی رفتم. کروبی به‌راحتی با دیگران دیدار می‌کند و دائما با خانواده‌اش اعم از فرزندان، عروس‌ها و نوه‌هایش در حال رفت و آمد است و مشکلی وجود ندارد.» [۱۲]

کاسبان حصر
اما در این میان نباید ماجرا به نقش‌آفرینی فرزند مهدی کروبی محدود کرد. بررسی حواشی رخ داده در سالهای اخیر نشان می‌دهد جریانی که در برهه‌های مختلف با «کاسبی حصر» توانسته بسیاری از موضوعات مهم را به حاشیه رانده و بکوشد تا یک مساله فرعی را به عنوان مساله اصلی جا بزند، تمایلی به حل این مساله نداشته و«باقی ماندن سران فتنه» در حصر برای آنها منافع بسیاری دارد.
نکته مهم اینجاست که در هر دوره ای که خبری مبنی بر احتمال رفع حصر منتشر شده ، بلافاصله حسین کروبی تلاش کرده است شرایط را به بدون تغییر ونشان دهد رفتارهای افراطی و غیرقانونی محصورین تغییری نکرده است تا حصر به قوت خودش باقی بماند.
پس از دیدار حجت‌الاسلام ذوالنور با مهدی کروبی در آبان‌ماه گذشته، برخی اخبار حاکی از پشیمانی وی از مواضع گذشته و پادرمیانی برخی افراد برای حل موضوع حصر وی داشت. دلیل این امر نیز تفاوت‌های اساسی شخصیتی میان مهدی کروبی و میرحسین موسوی است زیرا همگان اذعان دارند که دلیل اصلی قرار گرفتن وی در حوادث پس از انتخابات ۸۸ چیزی جز ساده‌لوحی نبود.
اما همزمان با انتشار این اخبار، ناگهان نامه‌ای سراسر اهانت و افتراء از سوی مهدی کروبی خطاب به رهبر انقلاب منتشر گردید. ادبیات بکار گرفته شده در این نامه موهن برای افرادی که سالها از دور و نزدیک با مهدی کروبی آشنا بودند، این مساله را قطعی کرد که این نامه توسط نزدیکان وی نوشته شده است .
در همین مورد اخیر نیز متن مصاحبه وی تلاش برای جلوگیری از رفع حصر است. هرچند شورای عالی امنیت ملی تصمیمی برای رفع حصر ندارد، اما او و نزدیکانش نگران شدند که ممکن است بزودی حصر برداشته شود، لذا خبری ساختگی منتشر و طوری وانمود کردند که رفع حصر تنها منتظر امضای رهبری است تا به این ترتیب و به خیال خودشان تصمیم سوزی کنند و هزینه امضای رفع حصر را بالا ببرند.

* منابع:

۱٫ https://www.jamaran.ir/بخش-سیاست-۱۲/۹۷۶۱۰۸-تصویب-رفع-حصر-محدودیت-های-خاتمی-در-شورای-عالی-امنیت-ملی
۲٫ https://www.khabaronline.ir/detail/133902/Politics/parties
3. https://www.khabaronline.ir/detail/154054/Politics/parties
4. http://aftabnews.ir/fa/news/525527
5. http://aftabnews.ir/fa/news/517353
6. http://aftabnews.ir/fa/news/263076
7. http://aftabnews.ir/fa/news/203782
8. http://aftabnews.ir/fa/news/487929
9. www.isna.ir/news/96080905278
10. http://etemaadonline.ir/content/144139
11. https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-808914
12. http://fna.ir/a21oz1

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *