مجلس در آینده نزدیک جزئیات ارز را بررسی می‌کند/ با درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری نباید قیمت ارز افزایش می‌یافت

حمید گرمابی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد با اشاره به وضعیت ارز و تثبیت قیمت آن توسط دخالت دولت اظهار داشت: با توجه به شرایط پیش‌ آمده در کشور، تنها راه کنترل قیمت همین راهی بود که دولت انتخاب کرد. کشور حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی به دلیل فروش نفت، پتروشیمی و سایر موارد دارد و مصرف ما بیش از ۵۰ میلیارد دلار نیست، دلیلی نداشت که قیمت ارز به این صورت افزایش یابد.

وی تصریح کرد: به دلیل جو روانی و عدم اعتماد مردم، تلاش برای تبدیل سرمایه‌ها به دلار شروع شد و دولت نمی‌توانست اجازه دهد این روند ادامه یابد و این بهترین راه‌ حل بود.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس تأکید کرد: با این روش یک نرخ مشخص داریم که به‌ عنوان نرخ شناور کنترل‌ شده شناخته می‌شود و با این نرخ می‌توانیم تمام نیازهای کشور را برطرف کنیم، خارج از راه‌های دولت دیگر مردم دسترسی به دلار ندارند و این اشکال کار است.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس با اشاره به اینکه اگر کسی بخواهد سرمایه‌اش را منتقل کند خارج از این حالت ممکن نیست، متذکر شد: بانک جهانی سال پیش اعلام کرد که ۲۷ میلیارد دلار از ایران خارج‌ شده است که این عدد بسیار زیادی است، اگر می‌خواستیم این روند ادامه یابد، قطعاً ضررهای جبران‌ناپذیری برای منابع ارزی دولت ایجاد می‌شد. باید قبول کنیم که این طرح قطعی نیست، چراکه نیاز بازار و مردم دیده نشده است.

گرمابی بیان داشت: نباید این نرخ ثابت باشد، در گذشته به بانک مرکزی گفته بودیم که باید اختلاف تورم خارجی و داخلی بر قیمت ارز تأثیر بگذارد، اما این امر را اجرا نکرده بودند و امروز پذیرفته‌اند که نرخ دلار بر این اساس افزایش یابد.

وی ادامه داد: امیدواریم با این روش در آینده آماده جوابگویی دیگر نیازهای مردم هم شویم، اما در حال حاضر این طرح بهترین راه‌حل است.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس ضمن تأیید انتقادها مبنی بر دخالت دولت در اقتصاد با این طرح مطرح کرد: پیشنهاد متخصصین این است که نمی‌توانند دیگر نیازهای مردم را نادیده بگیرند، باید به‌ تدریج نرخ ارز با توجه به تفاوت تورم داخلی و خارجی افزایش یابد تا به قیمتی که پاسخگوی نیاز مردم باشد برسد.

گرمابی تأکید کرد: دولت زیاد مایل به این کار نبود، این طرح مخالف اقتصاد آزاد است، اما در شرایط فعلی تنها راه چاره است.

وی با اشاره به تأثیر این عملکرد دولت بر رکود خاطرنشان کرد: چون کارخانه‌ها هر کالایی بخواهند می‌توانند وارد کنند و از طرفی چون دیگر نرخ ثابت است، دغدغه ندارند، اوضاع ثابت خواهد شد، بازار به‌ تدریج متوجه می‌شود که اوضاع به ثبات رسیده و فروش در فروشگاه‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس ادامه داد: مجلس هنوز به این موضوع ورود نکرده و قرار است جزئیات ارز را بررسی کند.

انتهای پیام/ذ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *