پادشاه سعودی از امیر قطر برای سفر به عربستان دعوت خواهد کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه الکترونیکی «الآن» کویت به نقل از «منابع دیپلماتیک خلیجی» نوشت که عربستان سعودی به زودی از قطر برای شرکت در نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس دعوت خواهد کرد.

این منابع به این روزنامه گفته‌اند، «عبداللطیف الزیانی»، دبیر کل این شورا به زودی به قطر سفر خواهد کرد و پیام «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه سعودی را تحویل «تمیم بن حمد»، امیر قطر خواهد کرد.

بر اساس ادعای این روزنامه کویتی، این پیام حاوی دعوت شاه سعودی از امیر قطر برای شرکت در نشست آتی سران شورای همکاری خلیج فارس در عربستان سعودی است.

این نشست قرار است نهم ماه دسامبر (۱۸ آذر) در شهر سعودی «الدَمام»، واقع در ساحل خلیج فارس برگزار شود.

به گفته منابع روزنامه الآن کویت، نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس که در سطح وزرای خارجه خواهد بود، به جای الدمام سعودی، در عمان برگزار خواهد شد. 

پیشتر «خالد الجار الله»، معاون وزیر خارجه کویت گفته بود که نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس با مشارکت «همه کشورهای عضو» برگزار خواهد شد که به معنای حضور قطعی قطر در این نشست است.

 چهار کشور عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین آذرماه ۱۳۹۶ با متهم کردن قطر به حمایت مالی از تروریسم و روابط نزدیک با ایران روابط خود را با این کشور قطع کردند.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا چند ماه پیش در دیدار با «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»،‌ همتای قطری خود تأکید کرد که «ترامپ خواهان دستیابی به حل نهایی بحران به وجود آمده در شورای همکاری خلیج‌فارس است؛ زیرا استمرار این بحران تنها به نفع ایران است.»

آمریکا بارها اعلام کرده است به دنبال ایجاد ناتوی عربی همانند سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) جهت مقابله با ایران در منطقه است. با این حال، بحران قطر با چهار کشور مذکور مانع تشکیل و ایجاد این ناتو شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *