کارشکنی در امداد رسانی؛ ائتلاف سعودی هواپیمای «صلیب سرخ» را مجبور به فرود کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جنگنده‌های ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان سعودی هواپیمای صلیب سرخ جهانی را مجبور به فرود در فرودگاه «جیزان»، واقع در جنوب عربستان کردند.

این ائتلاف بعد از این اقدام، در بیانیه‌ای که شامگاه سه‌شنبه منتشر شد، مدعی شد که این هواپیما که در ساعت یک بعد از ظهر از فرودگاه صنعاء، پایتخت یمن به مقصد جیبوتی پرواز کرده بوده، با خروج از مسیر هوایی قوانین را زیر پا گذاشته و به منطقه عملیاتی نزدیک شده است.

به گزارش روزنامه «عکاظ» عربستان، بمب‌افکن‌های ائتلاف عربی به رهبری این کشور این هواپیما را مجبور به فرود در فرودگاه منطقه «جیزان» کرده‌اند.

با این حال،‌ مقامی مسئول در سازمان هواپیمایی یمن در گفت‌وگو با خبرگزاری «یمن پرس» روایت سعودی در این باره را رد کرد و گفت که ائتلاف عربستان سعودی این هواپیما را ربوده است.

او گفت: «ربودن هواپیمای صلیب سرخ جهانی بیانگر رویکرد خصمانه سعودی‌هاست؛ رویکردی که قصد ضربه زدن به فعالیت‌های انسان دوستانه بین‌المللی در یمن دارد».

یمن از ابتدای سال ۹۴ که سال آغاز حمله ائتلاف سعودی به این کشور است، از دریا، آسمان و خشکی در محاصره کامل این ائتلاف قرار دارد و هرگونه ورود و خروج به این کشور تحت نظر آن صورت می‌گیرد.

تداوم این محاصره به مدت بیش از سه سال و مانع تراشی ائتلاف سعودی در ارسال کمک‌های انسانی به یمن، منجر به شیوع بیماری‌های واگیرداری مانند وبا در شهرهای بزرگی چون صنعاء شده است که بر اثر آن‌ تاکنون صدها نفر فوت کرده و هزاران تن دیگر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

گذشته از این، عملیات این ائتلاف موسوم به «پیروزی طلایی» در اطراف بندر الحدیده که بنا به گفته سازمان‌های حقوق بشری تنها راه امداد رسانی به نیازمندان یمنی است، باعث شده روند کمک رسانی و ارسال کمک های انسانی به یمن با مشکلات و موانعی روبه رو شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *