کاهش پذیرش دانشجویان بین‌المللی در دانمارک

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از سایت «universityworldnews»، آموزش عالی دانمارک تصمیم بر کاهش پذیرش دانشجویان بین‌المللی گرفته است. 

کارشناسان علمی باور دارند، کاهش پذیرش دانشجویان بین‌المللی در دانمارک برابر با مشکلات متعددی در تأمین مالی دانشگاه‌ها خواهد بود. 

وزارت علوم و تحقیقات دانمارک طی یک بیانیه اعلام کرد، تصمیم بر کاهش ۱۰۰۰ نفری در پذیرش دانشجویان خارجی دارد. 

دانشگاه فنی دانمارک گفته است: حتی در صورت تقاضای زیاد دانشجویان قادر به پذیرش آنها نخواهد بود. 

بنابر اظهارات آموزش عالی دانمارک، دلیل کاهش پذیرش دانشجویان بین‌المللی این است که دولت برای تحصیل آنها هزینه می‌کند، بودجه خود را در اختیار آنها می‌گذارد و آنها پس از تمام شدن دوره تحصیلی به کشور خود بازمی‌گردند. 

«Jesper Langergaard»، رییس یکی از دانشگاه‌های دانمارک می‌گوید: به جای کاهش تعداد دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های دانمارک، تمرکز ما باید بر روی حفظ دانشجویان خارجی پس از فارغ‌التحصیلی آنها باشد.

وزارت علوم دانمارک در گذشته اعلام کرده بود: ایجاد اشتغال برای دانشجویانی که در‌ آستانه فارغ‌التحصیلی هستند، نقش پررنگی در تصمیم آنها برای اقامت در کشور دارد؛ فراهم کردن این شرایط می‌تواند جایگاه اقتصادی و علمی دانمارک را با رشد قابل توجهی رو به رو کند. 

اما به نظر می‌رسد در شرایط کنونی، حذف شماری از دانشجویان بین‌المللی را در اولویت خود قرار داده است.

براساس داده‌های منتشر شده، دانشجویان بین‌المللی که در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ در دانمارک تحصیل کرده‌اند، بیش از ۶۲۷ میلیون دلار آمریکا به اقتصاد این کشور تزریق کرده‌اند. 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *