FATF اگر مخالف تروریسم است چرا با داعش و الاحوازیه برخورد نمی‌کند

احمدعلی مقدم عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس با اشاره به کارگروه قدام مالی علیه تروریسم(FATF) اظهار داشت: نظام سلطه درصدد است از طریق کنوانسیون FATF با عناوین زیبایی همچون مبارزه با تأمین مالی تروریسم، پولشوئی، جرم‌های سازمان یافته و سند ۲۰۳۰ که از جمله مقولات فرهنگی این کنوانسیون است، نظام بین‌الملل را به ما تحمیل کند.

وی افزود: می‌توان گفت با قبول FATF یک خود تحریمی را پذیرفتیم و از طرفی بسیاری از مفاد  FATFبا فرهنگ انقلاب اسلامی کشور مغایرت کامل دارد.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، افزود: کار گروه  FATF متشکل از کشورهای غربی است که در رأس آن آمریکا قرار دارد و مقر اصلی آن در فرانسه است و این سؤال مطرح است چرا این گروه در مقابل تأمین‌کنندگان مالی تروریست‌های داعش و الاحوازیه موضعی نگرفته و برخوردی نکرده است؟ طبیعی است که این گروه حامی آن‌ها است و آن‌ها را تروریست نمی‌داند و مرتباً به مقابله با سپاه انقلاب اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان و محور مقاومت می‌پردازد.

مقدم ادامه داد: حتماً می‌دانید، رئیس  FATFدستیار معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا و از موافقان سرسخت تحریم‌های ضدایرانی است، این فرد که به گفته خودش با اسرائیل بر علیه ایران اسلامی همکاری دارد، می‌خواهد با چه تعریفی از تروریسم مبارزه کند؟ آمریکائی‌ها که به هیچ یک از قوانین بین‌المللی پای‌بند نیستند چگونه می‌خواهند از حقوق ملت ایران در مقابل تروریست‌های جانی از جمله منافقان، الاحوازیه و گروهک‌های معاند حمایت کنند اگر چنین تصوری داشته باشیم، یقیناً خوش‌خیالی است.

این فعال سیاسی گفت: ما برجام را تجربه کردیم و علیرغم اینکه تمام تعهدات خود را انجام دادیم آمریکا هیچ اقدامی نکرد و از قوانین بین‌المللی هم عدول کرد و آن را زیر پا گذاشت و به هیچ یک از تعهدات خود نیز عمل نکرد حال از کجا معلوم که با تصویب  FATFدوباره همین اتفاق نیفتد، با توجه به اینکه گردانندگان  FATFهمان افراد هستند ما تعهدات جدیدی بدهیم یقیناً طرف مقابل هم به هیچ تعهدی عمل نخواهد کرد و طلبکار ما هم خواهند شد و کشور متضرر می‌شود.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، تصریح کرد: همین که آمریکا به طولانی شدن تصویب لوایح FATF در مجلس معترض است خود نشان دیگری از این دارد که این کنوانسیون تا چه حد ماهیت ضد ایرانی دارد.

مقدم خاطرنشان کرد: هدف اصلی تشکیلات FATF مهار ایران است از این رو است ایران را در لیست سیاه قرار می‌دهد و با ترساندن اینکه بر اساس گزارش‌های این گروه سرمایه‌گذاران خارجی ریسک سرمایه‌گذاری در کشور شما را نمی‌پذیرند و با وعده بهبود فضای اقتصاد کشور، در قدم اول از ایران می‌خواهد اطلاعات اقتصادی خود را به این گروه بدهد و در قدم بعدی از ایران می‌خواهد دست از حمایت گروه‌های جهادی و محور مقاومت و نیروهای دفاعی ارزشی خود بردارد.

بنابراین وقتی این همه ضرر برای آن مترتب است نفعی از آن برای بهبود فضای کسب و کار نباید انتظار داشت.

این فعال سیاسی بیان کرد: اینکه عده‌ای می‌گویند اگر FATF پذیرفته شود ارزش دلار پائین می‌آید و تحریم‌ها بی‌اثر می‌شود این موارد خیالات و فکری خام است زیرا FATF ارتباطی به تحریم‌ها ندارد و روی مشکلات اقتصادی و از جمله ارز هیچ تأثیری نخواهد داشت آن‌هائی که این القائات را می‌کنند که با تصویب FATF ارزش ارز پائین می‌آید همان‌هائی هستند که به آمریکا خوشبین بودند و از امضای برجام به وجد آمدند و عواقبش را هم دیدیم و اکنون هم نسبت به تصویب FATF خوشبین هستند.

مقدم مطرح کرد: آیا کسانی که از تصویب آن دفاع می‌کنند تضمین محکم می‌دهند که تصویب آن برای کشور سودآور باشد و مشکلات پولی، مبادلات بانکی حل شود؟ لذا بسیار باید مراقب بود و نگذاریم کلاهی که در برجام به سرمان رفت مجدداً تکرار شود یعنی باز هم هزینه کنیم و هیچ سودی نبریم بنا به گفته کریمی‌قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، کارشناسان بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و وزارت اطلاعات اذعان دارند که تصویب FATF مشکلات بانکی ما را حل نمی‌کند اما بدتر هم نمی‌کند.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، ادامه داد: کسانی که برای تصویب FATF تلاش می‌کنند فکر نمی‌کنند که آن‌ها می‌خواهند تمام جزئیات مراودات مالی کشور را بدانند و بعد با هدف‌گیری علیه ما اقدام کنند.

وی اضافه کرد: شما می‌دانید که تعریف آمریکا و برخی از کشورهائی که آشکارا از گروه‌های تروریستی از جمله داعش، القاعده، طالبان و… حمایت می‌کنند با تعریفی که جمهوری اسلامی ایران از تروریسم و مصادیق آن دارد کاملاً متفاوت و متضاد است زیرا از نظر آمریکا هر کس که تحت سلطه او باشد ولو اینکه تروریست و آدم‌کش هم باشد تروریست تلقی نمی‌شود همانطورکه می‌بینید جریاناتی را که آدم می‌کشند و کودک‌کش هستند تروریست نمی‌دانند و حتی از طرف آن‌ها حمایت‌های پولی و تجهیزاتی هم می‌شوند.

مقدم ادامه داد: درست بعد از حملات یازدهم سپتامبر، موضوع دیگری در دستور کار این گروه قرار گرفت، تحت عنوان «شناسایی بازارهای هدف برای سرمایه‌گذاری، از نظر وجود امکان تأمین مالی تروریسم»، اگر واقع بینانه به این موضوع بنگریم، می‌بینیم که این گروه در سال ۲۰۰۹ ایران را در لیست سیاه FATF وارد می‌کند، برای اینکه ایران را برای تأمین مالی به زعم آنان تروریسم و به عقیده ما محور مقاومت در خارج مرزهای ایران از جمله حزب الله لبنان، انصارالله یمن، مخالفان رژیم بحرین، گروه‌های مقاومت مردمی در عراق همچون حشدالشعبی، ارتش سوریه و… و در داخل تأمین مالی نیروهای نظامی کشور تحت فشار قرار دهد.

این فعال سیاسی تصریح کرد: در سال FATF 2009 ایران را جزو لیست سیاه قرار می‌دهد یعنی زمانی که ایران با حمایت از محور مقاومت و عدم تبعیت کشور از سیاست‌های اقتصادی نظام سلطه، مشمول قرار گرفتن در لیست سیاه می‌شود بنابراین زمانی که حمایت مشروع ایران از تمامیت ارضی خود و کشورهای همجوار، ایران را در لیست سیاه قرار می‌دهد، دلیلی برای پیوستن به FATF وجود ندارد.

وی ادامه داد: مشخص نیست چرا مجلس در تصویب FATF اینقدر عجله می‌کند و بعضی از نمایندگان هم درتلاشند که سریعتر تصویب شود و حتی متأسفانه یکی از نمایندگان به دروغ می‌گوید بیت رهبری با FATF موافق است در حالی که رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت که مقام معظم رهبری فرمودند دولت و مجلس تصمیم بگیرند .

مقدم افزود: بنظرم با توجه به اینکه هنوز وضعیت ما و اروپائی‌ها مشخص نیست و در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بزرگ اروپائی از تحریم‌های آمریکا حمایت کرده‌اند و ارتباط خود را با ایران قطع کردند و کشورهای متبوعشان ادعا می‌کنند اختیار این شرکت‌ها دست ما نیست و نمی‌توانیم آن‌ها را وادار به ماندن کنیم و از طرفی عراقچی مطرح کرده که مساعدت اروپائی‌ها بستگی به تصویب FATF دارد درحالی‌که اروپائی‌ها نتوانستند برای ماندن شرکت‌ها و حتی بانک‌های خود اقدامی کنند چطور می‌توان امید به تعهدات آن‌ها داشت لذا بهتر نیست که کلاً FATF را از دستور مجلس خارج کنند یا حداقل برای یکسال مسکوت نگهدارند تا ببینیم اروپائی‌ها تا چه حد همراه ما خواهند بود ضمناً بنظر نمی‌رسد بتوان در مفاد FATF تغییراتی اعمال کرد و اگر شروط و یا تغییراتی بدهیم معلوم نیست پذیرفته شود.

وی اظهار کرد: با تأسف دولت روحانی به جای اعتماد به توان داخلی و جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی، دلیل عدم ورود سرمایه به کشور را حضور نام ایران در لیست سیاه FATF می‌داند از این رو لایحه «قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» در سال ۹۴ در مجلس تصویب و از اسفند سال گذشته، دولت آن را اجرایی کرده است و اکنون تمام همت دولت و رسانه‌های حامی دولت بر این است که در مجلس FATF تصویب شود.

مقدم ادامه داد: تصویب FATF، خیانت آشکار به نظام و آرمان‌های نظام اسلامی، دستآوردهای انقلاب و تسلیم شدن در برابر خدعه‌های نظام غرب است، امیدواریم دولت با کار کارشناسی، بازی‌های پشت پرده این گروه را بخواند و متوجه باشد ایران از نظر این گروه بالذات تروریست است مگر اینکه نبض اقتصاد خود را در اختیار این گروه قرار دهد و دست از حمایت محور مقاومت بردارد.

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، مطرح کرد: با پذیرفتن مفاد FATF ایران ملزم به رعایت آن شده و در صورت تخطی از آن، مجازات‌های بدی برای ایران درنظر می‌گیرند و برجام دیگری به مراتب بدتر از آن در انتظار ما خواهد بود، امنیت و اقتصادمان را دو دستی به بیگانه تقدیم کردیم.

وی ادامه داد: مگر نمایندگان مجلس در دیدار ۳۰ خرداد خود با مقام معظم رهبری فراموش کردند که ایشان ضمن مخالفت ایران با پیوستن به FATF فرمودند: «این معاهدات بین‌المللی ابتدا در اتاق‌های فکر قدرت‌های بزرگ و برای تأمین منافع و مصالح آن‌ها پخت‌وپز می‌شود و سپس با پیوستن دولت‌های همسو یا دنباله‌رو یا مرعوب، شکلِ به‌ظاهر بین‌المللی می‌گیرد، به‌گونه‌ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آن‌ها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلاً ۱۵۰ کشور پذیرفته‌اند شما چطور آن را رد می‌کنید. برخی کنوانسیون‌های بین‌المللیِ اخیراً مطرح‌شده در مجلس… مجلس باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین‌المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیون‌هایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند.»

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی تاکید کرد: از نمایندگان مجلس می‌خواهیم همین فرمایش معظم له را حجت تمام شده بر خود بدانند و خط بطلانی برتوطئه داخلی و خارجی برا پیوستن به FATF بکشند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *